Dansk mand sigtet for at afsløre CPR-sårbarheder

Manden bag en dansk hjemmeside, der søger at udstille problematikkerne omkring CPR, er nu blevet sigtet.

Artikel top billede

"Jeg er nu officielt sigtet i sagen om #cprlotteriet. #dkpol #cpr #datatilsynet."

Sådan skriver Søren Louv-Jansen på sin Twitterprofil i dag.

Han er manden bag en dansk hjemmeside, der viser, hvor nemt det er at få fat på danskeres CPR-numre.

hjemmesiden kunne man tidligere spille CPR-lotteri med kendte politikere. Her fik man mulighed for at gætte på forskellige politikeres CPR-numre, og til sidst ville man få at vide, hvor mange rigtige, man havde ramt.

Søren Louv-Jansen viste sidste år blandt andet på TV2, hvordan han på under tre minutter kunne skaffe en hvilken som helst danskers CPR-nummer. Eneste information, han havde brug for, var personens navn, fødselsdato og køn.  

Datatilsynet på banen

Går du ind på hjemmesiden i dag, er det dog ikke muligt at spille lotteri med CPR-numre længere.

Således skriver han i stedet, at han har fået et påbud af Datatilsynet, der har tvunget ham til at lukke ned for politiker-quizzen. Og efter hans eget udsagn er han altså nu sigtet.

"Dette udelukker ikke, at de fortsat vil retsforfølge mig," står der på hjemmesiden.

Ingen onde hensigter

Formålet med at vise, hvor nemt det er at skaffe sig adgang til CPR-numre, har efter hans eget udsagn intet at gøre med at ville misbruge informationen. 

"Mit mål har hele tiden været at gøre opmærksom på, at CPR-numre grundlæggende er offentlige og ikke bør være adgangsgivende til følsom information," skriver han og fortsætter:

"Ved at lukke for dette website, gør de mig til synderen, og fjerner fokus fra det egentlige problem: at CPR-numre stadig er offentligt tilgængelige - ikke kun for 'hackere'."   

Udviklet på to dage

For over et år siden skrev Computerworld om to studerende fra IT-Universitet, hvoraf Søren Louv-Jansen var den ene, der på bare to dage udviklede et program, der på baggrund af fødselsdato og adresse kunne skaffe en persons CPR-nummer. 

Dengang fortalte de, at programmet udnytter, at en række danske teleselskaber benytter CPR-validering. De understregede endvidere, at de kun havde testet programmet på personer, der på forhånd havde givet lov.

Det kan du læse mere om her. 

Computerworld har forgæves forsøgt at komme i kontakt med Søren Louv-Jansen for et telefoninterview. 

Læs også:

It-studerende afslører kæmpe CPR-sikkerhedshul

Sådan opdager du misbrug af dit CPR-nummer

Borger afslører kommune i sjusk med CPR-numre

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS