Dansk mand sigtet for at afsløre CPR-sårbarheder

Manden bag en dansk hjemmeside, der søger at udstille problematikkerne omkring CPR, er nu blevet sigtet.

Artikel top billede

"Jeg er nu officielt sigtet i sagen om #cprlotteriet. #dkpol #cpr #datatilsynet."

Sådan skriver Søren Louv-Jansen på sin Twitterprofil i dag.

Han er manden bag en dansk hjemmeside, der viser, hvor nemt det er at få fat på danskeres CPR-numre.

hjemmesiden kunne man tidligere spille CPR-lotteri med kendte politikere. Her fik man mulighed for at gætte på forskellige politikeres CPR-numre, og til sidst ville man få at vide, hvor mange rigtige, man havde ramt.

Søren Louv-Jansen viste sidste år blandt andet på TV2, hvordan han på under tre minutter kunne skaffe en hvilken som helst danskers CPR-nummer. Eneste information, han havde brug for, var personens navn, fødselsdato og køn.  

Datatilsynet på banen

Går du ind på hjemmesiden i dag, er det dog ikke muligt at spille lotteri med CPR-numre længere.

Således skriver han i stedet, at han har fået et påbud af Datatilsynet, der har tvunget ham til at lukke ned for politiker-quizzen. Og efter hans eget udsagn er han altså nu sigtet.

"Dette udelukker ikke, at de fortsat vil retsforfølge mig," står der på hjemmesiden.

Ingen onde hensigter

Formålet med at vise, hvor nemt det er at skaffe sig adgang til CPR-numre, har efter hans eget udsagn intet at gøre med at ville misbruge informationen. 

"Mit mål har hele tiden været at gøre opmærksom på, at CPR-numre grundlæggende er offentlige og ikke bør være adgangsgivende til følsom information," skriver han og fortsætter:

"Ved at lukke for dette website, gør de mig til synderen, og fjerner fokus fra det egentlige problem: at CPR-numre stadig er offentligt tilgængelige - ikke kun for 'hackere'."   

Udviklet på to dage

For over et år siden skrev Computerworld om to studerende fra IT-Universitet, hvoraf Søren Louv-Jansen var den ene, der på bare to dage udviklede et program, der på baggrund af fødselsdato og adresse kunne skaffe en persons CPR-nummer. 

Dengang fortalte de, at programmet udnytter, at en række danske teleselskaber benytter CPR-validering. De understregede endvidere, at de kun havde testet programmet på personer, der på forhånd havde givet lov.

Det kan du læse mere om her. 

Computerworld har forgæves forsøgt at komme i kontakt med Søren Louv-Jansen for et telefoninterview. 

Læs også:

It-studerende afslører kæmpe CPR-sikkerhedshul

Sådan opdager du misbrug af dit CPR-nummer

Borger afslører kommune i sjusk med CPR-numre

Statens IT

Kubernetes specialister (junior-mid level)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS