Nu finder Computerworld Danmarks bedste it-virksomheder

Top 100 2013 For 18. år i træk kårer Computerworld landets bedste it-virksomheder. I år er 176 virksomheder med i den endelige analyse af regnskabstal.

Artikel top billede

Skribenten til denne artikel kloger den på scenen til en af de tidligere års Top 100-konferencer - i år afsløres vinderne løbende her på Computerworld.dk. Foto: Torben Klint (Foto: Foto: Torben Klint)

Computerworld er i fuld sving med at regne på regnskabstallene, så vi kan kåre de virksomheder i it-branchen, som har gjort det aller bedst.

Vinderen afslører vi 27. september, men indtil da løfter vi sløret for en del af beregningerne og kårer vinderne i en del af de underkategorier, som til sammen udgør Top 100-feltet.

Det er 18. år i træk, at Computerworld hædrer de it-virksomheder, som dagligt slider for it-fremskridt - og bundlinjen.

It-branchen er isoleret set en af de største bidragsydere til vækst i landets BNP.

Alene derfor er det velsagtens på sin plads også at hylde nogle af de folk og virksomheder, der går forrest i branchen.

Top 100-analysen, der er blottet for smagsdommere og subjektive vurderinger af teknologier eller andet, består udelukkende af revisor-godkendte regnskabstal.

I år har 176 it-virksomheder blandt de langt over 1.300 virksomheder, som er registreret i Computerworld Brancheguidens, leveret de regnskabstal, som kvalificerer dem til at være med i det afsluttende opløb.

104,9 milliarder og 41.019 ansatte

Den samlede omsætning for de 176 it-virksomheder udgør 104,9 milliarder kroner, og 41.019 medarbejdere er ansat hos dem.

I den kommende tid vil du ikke blot kunne læse interviews med Danmarks bedste konsulenthus, it-sikkerhedsfirma, BI-leverandør og teleudbyder, vi vil også se tilbage på tidligere års vindere.  

Både den, som vandt på ærlig vis - og dem hvor titlen kom i hus efter doping i form af oppustede regnskabstal og siden kostede syv år bag tremmer.

Endelig vil årets vækstkomet blive røbet, ligesom vi sætter fokus på årets største fald i omsætningen og flere andre spændende analyser.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S