Her er Danmarks tre bedste it-virksomheder

Top 100 2013 Danmarks bedst drevne it-virksomhed kåres om ganske kort tid i Computerworlds Top 100-analyse. Se, hvem de tre nominerede er til hovedprisen her.

Artikel top billede

Tre danske virksomheder trækker fra alle andre i kampen om at vinde Computerworlds Top 100-analyse.

De tre nominerede, der hver især befinder sig i tre forskellige brancher af it-industrien, er:

API Maintenance Systems A/S

Virksomheden API er bygget op omkring EAM-systemet (Enterprise Asset Management) API-Pro, der bruges til vedligeholdsaktiviteter i fødevare-, pharma-, forsyning-, kraftværk- og havne-industrien.

Selskabets konkurrerer mod nogle af de største aktører på det globale it-marked.

E-Boks A/S

Den danske udbyder af elektronisk post på nettet har i flere år vundet hovedprisen som Danmarks dygtigste it-virksomhed. Selskabet blev født af blandt andre it-giganten KMD.

YouSee A/S

TDC-ejede YouSee buldrer derudaf med sine kablede tv- og bredbåndsløsninger. I år har virksomheden allerede vundet prisen som Danmarks bedst drevne bredbåndsselskab.

Sammen med moderselskabet TDC har virksomheden således også skabt branchens største overskud.

Sådan finder vi vinderen

Når Computerworld i morgen kårer Danmarks bedste it-virksomheder, sker det efter en særlig analyse-tilgang, som er blevet anbefalet af regnskabseksperter.

Metodemæssigt deltager i princippet alle de it-virksomheder, der er tilmeldt Computerworlds brancheguide. Det er langt over tusind virksomheder.

Men kun virksomheder med en omsætning på over 20 millioner kroner kan deltage, ligesom virksomheder skal oplyse en stribe nøgletal i regnskaberne.

Det skyldes, at der måles på fire parametre.

Første nøgletal, virksomhederne bliver bedømt på, er deres effektivitetsgrad, som er lig omsætningen per ansat. 

Dernæst kommer overskudsgrad, der er lig indtjeningen over for omsætningen. Hvor god er virksomheden til at udnytte markedet og produkterne? 

Det tredje parameter er afkastningsgraden, der er lig indtjeningen over for selskabets aktiver. Tallet udtrykker med andre ord virksomhedens evne til at udnytte egne ressourcer eller aktiver. 

Endelig er der målet vækst.

Alle regnskabstal er leveret af Dansk Regnskabsanalyse.

Læs mere om metoden her.
 
Læs også:
Her er Danmarks bedste netværksvirksomhed
Her er Danmarks bedste it-købmænd
YouSee: Derfor er vi Danmarks bedste bredbåndsselskab

Læses lige nu

    Statens IT

    ISO Informationssikkerhedskonsulenter

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    A&Til

    Innovationskonsulent

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems