Her er Danmarks bedste netværksvirksomheder

Top 100 2013 Her er de tre topkandidater, der kan løbe med prisen som Danmarks bedste netværksvirksomhed.

Artikel top billede

(Foto: Jens Møller Nielsen)

I år er det virksomhederne GN Netcom, Napatech og Alcatel-Lucent, der kæmper om at komme øverst på podiet i Computerworlds Top 100 kategori "tele- og netværksudstyr".

Det viser beregningerne fra Top 100-analysen, som igen i år er blevet brugt til at udregne, hvilke virksomheder der har den sundeste forretning, når helbreds- og vækst-parametrene er blevet målt mod hinanden.

Her er det i alt 17 virksomheder, der er blevet spillet ud mod hinanden i kampen om at vinde kategorien, der er en underkategori til Hardware-prisen.

De tre topkandidater er:

GN Netcom
Med GN Netcom i kandidatfeltet er der tale om en genganger. Sidste år deltog - og vandt - virksomheden nemlig hele to priser som bedste hardware-virksomhed og særprisen i kategorien tele- og netværksudstyr.

En del af virksomhedens succes skyldes headset-produktet Jabra, der er medvirkende årsag til, at GN Netcom er den næststørste virksomhed i verden indenfor sit felt.

Virksomheden har mere end 140 års erfaring inden for telekommunikationsindustrien og er en del af GN Store Nord.

Napatech
Kandidaten Napatech er blandt verdens bedste, når det kommer til levering af intelligent netværksudstyr, som særligt finanssektoren har et kærligt øje til.

I 2012 har virksomhedens omsætning taget et godt nøk op, her præsterede Napatech en omsætning, der steg fra 115 til 157 millioner kroner.

Napatech har tidligere gjort sig godt bemærket i udlandet og vandt i år 2009 den såkaldte Red Herring-pris, der gives til virksomheder, som er blandt de mest innovative på teknologifronten.

Alcatel-Lucent
Den danske gren af franske Alcatel-Lucent omsatte i 2012 med 22 ansatte godt 194 millioner kroner, hvilket næsten er en 25 procent forøgelse fra 2011.

Virksomheden leverer en bred vifte af produkter, der blandt andet spænder over fastnet, mobile og netværksudstyr, til telebranchens helt store drenge.

Læs også:

Her er Danmarks tre bedste it-konsulentfirmaerDanmarks bedste it-virksomheder har ondt i indtjeningen
Nu finder Computerworld Danmarks bedste it-virksomheder

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect