Her er Danmarks hurtigst voksende it-firmaer

Flere af Danmarks hurtigst voksende it-virksomheder har ikke bundlinjen i orden. Tjek listen over vækstkometer her.

Artikel top billede

(Foto: gratis /)

Topscoreren på vækst i Computerworlds Top 100-analyse er Progressive A/S med en vækst på 124,6 procent.

Selskabet har øget omsætningen fra 64 millioner kroner til 143,7 millioner kroner på bare et år.

Årsagen er blandt andet opkøbet af Datatech A/S, fremgår det af selskabets regnskab.

Progressive leverer blandt andet ydelser indenfor outsourcing og information management og samarbejder i øvrigt tæt med Microsoft og Cisco om produkter til kunderne.

Læs mere om selskabets nøgletal her.

Udtræk af regnskabstal

Hvert år får Computerworld et udtræk af regnskabsdata på samtlige it-virksomheder i brancheguiden, der rummer over tusind cvr-numre.

Udtrækket kommer fra Dansk Regnskabsanalyse - de virksomheder der har en omsætning på over 20 millioner kroner og i øvrigt opfylder en stribe andre kriterier, kommer med i den såkaldte Top 100-analyse.

Det er i dette felt, at vækstkometerne skal findes.

På andenpladsen med en vækst på 80 procent finder man RTX A/S, der er gået fra 106 til 191 millioner kroner i omsætning i moderselskabet.

I øvrigt stort set uden at antallet af ansatte er steget - blot én ekstra er ansat, så der nu er 116 medarbejdere.

Vækst ikke lig indtjening

På tredjepladsen finder man selskabet Energi Fyn Bredbånd A/S, der i omsætning er steget med 63 procent fra 30 til 49 millioner kroner.

Men værd at bemærke er her, at resultat før skat de sidste år har været minus 16,7 og minus 16 millioner kroner.

Så selv om omsætningen er steget, er bundlinjen altså blodrød.

Et tilsvarende eksempel finder man på 6. pladsen med I/S Bredbånd Nord, der er gået fra 42,9 millioner til 64,6 millioner kroner i omsætning.

Men underskuddet har været henholdsvis minus 21,4 millioner kroner og minus 10 millioner kroner.

Du kan tjekke hele listen på næste side.

Rettet: Det fremgik tidligere, at Progressive havde købt Techdata - det var Datatech.

Listen med de ti hurtigst voksende

De hurtigste voksende it-virksomheder i Computerworlds Top 100-analyse (mio. kr.).

1.
Progressive A/S
124,6

2.
RTX A/S
80,0

3.
Energi Fyn Bredbånd A/S
63,4

4.
Ahoc A/S
55,3

5.
BMC Software A/S
53,1

6.
I/S Bredbånd Nord
50,6

7.
Sitecore Corporation A/S
48,3

8.
Foreningen Bankdata
47,1

9.
Teradata Danmark ApS
45,9

10.
Magnetix A/S
37,3

Kilde: Alle tal er leveret af Dansk Regnskabsanalyse.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job