Her er Danmarks hurtigst voksende it-firmaer

Flere af Danmarks hurtigst voksende it-virksomheder har ikke bundlinjen i orden. Tjek listen over vækstkometer her.

Artikel top billede

(Foto: gratis /)

Topscoreren på vækst i Computerworlds Top 100-analyse er Progressive A/S med en vækst på 124,6 procent.

Selskabet har øget omsætningen fra 64 millioner kroner til 143,7 millioner kroner på bare et år.

Årsagen er blandt andet opkøbet af Datatech A/S, fremgår det af selskabets regnskab.

Progressive leverer blandt andet ydelser indenfor outsourcing og information management og samarbejder i øvrigt tæt med Microsoft og Cisco om produkter til kunderne.

Læs mere om selskabets nøgletal her.

Udtræk af regnskabstal

Hvert år får Computerworld et udtræk af regnskabsdata på samtlige it-virksomheder i brancheguiden, der rummer over tusind cvr-numre.

Udtrækket kommer fra Dansk Regnskabsanalyse - de virksomheder der har en omsætning på over 20 millioner kroner og i øvrigt opfylder en stribe andre kriterier, kommer med i den såkaldte Top 100-analyse.

Det er i dette felt, at vækstkometerne skal findes.

På andenpladsen med en vækst på 80 procent finder man RTX A/S, der er gået fra 106 til 191 millioner kroner i omsætning i moderselskabet.

I øvrigt stort set uden at antallet af ansatte er steget - blot én ekstra er ansat, så der nu er 116 medarbejdere.

Vækst ikke lig indtjening

På tredjepladsen finder man selskabet Energi Fyn Bredbånd A/S, der i omsætning er steget med 63 procent fra 30 til 49 millioner kroner.

Men værd at bemærke er her, at resultat før skat de sidste år har været minus 16,7 og minus 16 millioner kroner.

Så selv om omsætningen er steget, er bundlinjen altså blodrød.

Et tilsvarende eksempel finder man på 6. pladsen med I/S Bredbånd Nord, der er gået fra 42,9 millioner til 64,6 millioner kroner i omsætning.

Men underskuddet har været henholdsvis minus 21,4 millioner kroner og minus 10 millioner kroner.

Du kan tjekke hele listen på næste side.

Rettet: Det fremgik tidligere, at Progressive havde købt Techdata - det var Datatech.

Listen med de ti hurtigst voksende

De hurtigste voksende it-virksomheder i Computerworlds Top 100-analyse (mio. kr.).

1.
Progressive A/S
124,6

2.
RTX A/S
80,0

3.
Energi Fyn Bredbånd A/S
63,4

4.
Ahoc A/S
55,3

5.
BMC Software A/S
53,1

6.
I/S Bredbånd Nord
50,6

7.
Sitecore Corporation A/S
48,3

8.
Foreningen Bankdata
47,1

9.
Teradata Danmark ApS
45,9

10.
Magnetix A/S
37,3

Kilde: Alle tal er leveret af Dansk Regnskabsanalyse.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS