Microsoft lemper på producent-kontrakter

Microsoft lemper vilkårerne i sine licensaftaler med pc-producenter som Dell, Hitachi og IBM. Med lempelsen fjerner Microsoft en paragraf, som har hindret pc-producenterne i at patentere hardware, som berører Microsofts software. Lempelsen kommer, samtidig med at flere konkurrencemyndigheder har kig på netop den pågældende paragraf.

Softwareselskabet Microsoft har midt i flere store sager om konkurrenceforvridning i både Japan og Europa besluttet at lempe på vilkårene i de kontrakter, som selskabet har med en række pc-producenter.

Med lempelsen vil Microsoft fjerne en paragraf, som hidtil har hindret pc-producenterne i at søge patenter på hardware, som kan have konsekvenser for Microsofts software i de pågældende maskiner.

Microsoft meddeler, at paragraffen vil blive fjernet i takt med, at selskabet fornyer sine licensaftaler med de pågældende producenter, en proces som starter i august i år.

Afskaffes i sin helhed

- Vi har netop gennemgået denne forholdsregel og har besluttet at afskaffe den i sin helhed, siger Tom Brookes, Microsoft-talsmand.

Microsoft afviser, at beslutningen har nogen sammenhæng med de antimonopolsager, der for tiden pågår i Japan og Europa, selv om både de japanske myndigheder og EU-Parlamentet tidligere har bedt Microsofts pc-leverandører om deres holdning til paragraffen.

Hardware-leverandører som IBM, Hitachi, Dell og Toshiba har tidligere valgt at acceptere den fulde licens-aftale, fordi de reelt ikke kan sælge de fabriksfriske maskiner uden at Microsofts Windows er installeret.

Kritikere mener, at netop den pågældende paragraf har været en alvorlig hindring for innovationen. For eksempel kan den betyde, at en hardware-producent ikke kan patentere en metode til at sætte ekstra skub i en computer og på den måde hindre Microsoft eller konkurrerende firmaer i at anvende teknologien.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamleder til Indkøb og Licenser

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Datateknikerelever med speciale i infrastruktur til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS