Microsoft advarer om sårbarhed i hjertet af Windows

Windows er ramt af en sårbarhed, der ligger helt nede i kernen af styresystemets kode.

Artikel top billede

Microsoft advarer nu om en sårbarhed i kernen, som gør det muligt for en hacker at op-skalere rettigheder i Windows XP og Windows 2003. 

Sårbarheden misbruges allerede i målrettede angreb, dog i begrænset omfang, lyder det fra Microsoft.

Og firmaet fortsætter med følgende oplysninger i advarslen:

"Vore undersøgelser viser, at svagheden ikke har betydning for brugere, der anvender et styresystem, som en nyere end Windows XP og Windows Server 2003."

TAPI-svaghed

En angriber, der udnytter sårbarheden, kan køre ondsindet kode i kernel mode

Herefter er det muligt at installere programmer, slette data eller oprette nye brugere med rettigheder på administrator-niveau.

"Problemet optræder i kernel-komponenten NDProxy.sys, der ikke validerer input ordentligt. NDproxy er en driver, der bruges i forbindelse med WAN miniport, call manager, og miniport call manageren, der er knyttet til Telephony Application Programming Interfaces (TAPI) servicen," skriver sikkerhedsfirmaet CSIS, der også har en advarsel ude på problemet. 

Der er yderligere oplysninger om sårbarheden på Microsofts TechNet.

Læs også:
Flere hullede Microsoft-produkter udnyttet af it-bander

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Allerød Kommune

    Digitaliseringschef

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos