Microsoft advarer om sårbarhed i hjertet af Windows

Windows er ramt af en sårbarhed, der ligger helt nede i kernen af styresystemets kode.

Artikel top billede

Microsoft advarer nu om en sårbarhed i kernen, som gør det muligt for en hacker at op-skalere rettigheder i Windows XP og Windows 2003. 

Sårbarheden misbruges allerede i målrettede angreb, dog i begrænset omfang, lyder det fra Microsoft.

Og firmaet fortsætter med følgende oplysninger i advarslen:

"Vore undersøgelser viser, at svagheden ikke har betydning for brugere, der anvender et styresystem, som en nyere end Windows XP og Windows Server 2003."

TAPI-svaghed

En angriber, der udnytter sårbarheden, kan køre ondsindet kode i kernel mode

Herefter er det muligt at installere programmer, slette data eller oprette nye brugere med rettigheder på administrator-niveau.

"Problemet optræder i kernel-komponenten NDProxy.sys, der ikke validerer input ordentligt. NDproxy er en driver, der bruges i forbindelse med WAN miniport, call manager, og miniport call manageren, der er knyttet til Telephony Application Programming Interfaces (TAPI) servicen," skriver sikkerhedsfirmaet CSIS, der også har en advarsel ude på problemet. 

Der er yderligere oplysninger om sårbarheden på Microsofts TechNet.

Læs også:
Flere hullede Microsoft-produkter udnyttet af it-bander

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo