Microsoft advarer om sårbarhed i hjertet af Windows

Windows er ramt af en sårbarhed, der ligger helt nede i kernen af styresystemets kode.

Artikel top billede

Microsoft advarer nu om en sårbarhed i kernen, som gør det muligt for en hacker at op-skalere rettigheder i Windows XP og Windows 2003. 

Sårbarheden misbruges allerede i målrettede angreb, dog i begrænset omfang, lyder det fra Microsoft.

Og firmaet fortsætter med følgende oplysninger i advarslen:

"Vore undersøgelser viser, at svagheden ikke har betydning for brugere, der anvender et styresystem, som en nyere end Windows XP og Windows Server 2003."

TAPI-svaghed

En angriber, der udnytter sårbarheden, kan køre ondsindet kode i kernel mode

Herefter er det muligt at installere programmer, slette data eller oprette nye brugere med rettigheder på administrator-niveau.

"Problemet optræder i kernel-komponenten NDProxy.sys, der ikke validerer input ordentligt. NDproxy er en driver, der bruges i forbindelse med WAN miniport, call manager, og miniport call manageren, der er knyttet til Telephony Application Programming Interfaces (TAPI) servicen," skriver sikkerhedsfirmaet CSIS, der også har en advarsel ude på problemet. 

Der er yderligere oplysninger om sårbarheden på Microsofts TechNet.

Læs også:
Flere hullede Microsoft-produkter udnyttet af it-bander

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job