Microsoft advarer om sårbarhed i hjertet af Windows

Windows er ramt af en sårbarhed, der ligger helt nede i kernen af styresystemets kode.

Artikel top billede

Microsoft advarer nu om en sårbarhed i kernen, som gør det muligt for en hacker at op-skalere rettigheder i Windows XP og Windows 2003. 

Sårbarheden misbruges allerede i målrettede angreb, dog i begrænset omfang, lyder det fra Microsoft.

Og firmaet fortsætter med følgende oplysninger i advarslen:

"Vore undersøgelser viser, at svagheden ikke har betydning for brugere, der anvender et styresystem, som en nyere end Windows XP og Windows Server 2003."

TAPI-svaghed

En angriber, der udnytter sårbarheden, kan køre ondsindet kode i kernel mode. 

Herefter er det muligt at installere programmer, slette data eller oprette nye brugere med rettigheder på administrator-niveau.

"Problemet optræder i kernel-komponenten NDProxy.sys, der ikke validerer input ordentligt. NDproxy er en driver, der bruges i forbindelse med WAN miniport, call manager, og miniport call manageren, der er knyttet til Telephony Application Programming Interfaces (TAPI) servicen," skriver sikkerhedsfirmaet CSIS, der også har en advarsel ude på problemet. 

Der er yderligere oplysninger om sårbarheden på Microsofts TechNet.

Læs også:
Flere hullede Microsoft-produkter udnyttet af it-bander

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S