Microsoft advarer om sårbarhed i hjertet af Windows

Windows er ramt af en sårbarhed, der ligger helt nede i kernen af styresystemets kode.

Artikel top billede

Microsoft advarer nu om en sårbarhed i kernen, som gør det muligt for en hacker at op-skalere rettigheder i Windows XP og Windows 2003. 

Sårbarheden misbruges allerede i målrettede angreb, dog i begrænset omfang, lyder det fra Microsoft.

Og firmaet fortsætter med følgende oplysninger i advarslen:

"Vore undersøgelser viser, at svagheden ikke har betydning for brugere, der anvender et styresystem, som en nyere end Windows XP og Windows Server 2003."

TAPI-svaghed

En angriber, der udnytter sårbarheden, kan køre ondsindet kode i kernel mode

Herefter er det muligt at installere programmer, slette data eller oprette nye brugere med rettigheder på administrator-niveau.

"Problemet optræder i kernel-komponenten NDProxy.sys, der ikke validerer input ordentligt. NDproxy er en driver, der bruges i forbindelse med WAN miniport, call manager, og miniport call manageren, der er knyttet til Telephony Application Programming Interfaces (TAPI) servicen," skriver sikkerhedsfirmaet CSIS, der også har en advarsel ude på problemet. 

Der er yderligere oplysninger om sårbarheden på Microsofts TechNet.

Læs også:
Flere hullede Microsoft-produkter udnyttet af it-bander

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    D&A Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura