Cisco: NemID-platform skyld i 91 procent af alle web-angreb

Der er to programmer, der tegner sig for langt hovedparten af sikkerhedsproblemerne: Et florerer på nettet og et er på mobilen.

Artikel top billede

De fleste sikkerhedsproblemer handler om Java og Android.

Det kan man læse i sikkerhedsrapporten Cisco 2014 Annual Security Report, der netop er blevet offentliggjort af it-giganten.

Ifølge Ciscos statistik er Java ansvarlig for 91 procent af de web-baserede angreb i 2013.

På den mobile platform er Android mål for 99 procent af den malware, der bliver distribueret.

Det er langt fra første gang, at Java sættes i forbindelse med sikkerhedsproblemer.

Faktisk har US Department of Homeland Security bedt amerikanere om at slå Java fra i deres browser.

Det skriver firmaet eSec på deres blog.

Samme besked har dk-cert været ude med i Danmark, men det er lidt mere problematisk at fravælge Java, når både banker og de offentlige tjenester anvender platformen som adgangsnøgle i samarbejde med NemID.

Den lette ende af skalaen

Java er et meget udbredt program på verdens maskiner, hvilket gør Java til et mål for it-kriminelle.

Men Java hører ifølge en sikkerhedsekspert også til i den lettere ende af skalaen, når det handler om sikkerhed.

Her er Ciscos statistik over ondsindede angreb gennem PDF, Java og Flash i 2013. Kilde: Cisco.

91 procent af problemerne stammer fra Java, lyder det fra Cisco Kilde: Cisco.

"Vi kan konstatere, at antallet af kritiske sårbarheder i Java JE har været uanstændigt højt. Sidst, men ikke mindst, har Java også en tradition for at være besværlig at opdatere. Derfor er der mange forældede versioner på verdens harddiske, og de er skydeskiver for alle mulige former for angreb," har Peter Kruse fra sikkerhedsfirmaet CSIS tidligere udtalt til Computerworld.

Hele Ciscos sikkerhedsrapport kan hentes her (i PDF-format).

Læs også:
Her er alle de ømme punkter i NemID

Java-opfinder begræder Oracles håndtering af Sun-teknologi

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse