Vi drukner i indhold uden formål

Klumme: Vi vader rundt i affald og digitalt rod, som vi ikke kan bruge til noget. Se nu at få ryddet op.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Jeg arrangerede en perfekt sankthansaften for nogle år siden.

Dengang boede jeg ovre i Næstved, og kommunen havde stablet en stor koncert på benene tæt på os.

Så vi inviterede venner, lavede mad, åbnede vin og gik snart højstemte af sted mod båltaler, fest og musik.

Man festpladsen var tom.

Intet bål, ingen mennesker, ingen forklaringer, ingenting.

Så fandt vi bare et lille bål nede ved sejlklubben, hvor de også solgte kolde øl, og værre var det ikke.

Og da jeg dagen efter skrev til kommunen for at høre, hvor festen var blevet af, beklagede de, at jeg havde fundet en gammel webside - og at invitationen hverken var blevet dateret eller fjernet, men blot havde ligget og ventet på at jeg skulle finde den i Google.

Så gav de mig til gengæld et helt sæt billetter til Knuthenborg Safaripark, og det blev en dejlig tur, men den må du høre om en anden gang.

Vi roder rundt i affald

Jeg fortæller dig historien om sankthans, fordi den er et eksempel på, at vi er mange, der er dygtige til at lægge indhold på nettet. Men færre, der er gode til at rydde op.

Gennem snart 20 år har hele verden bygget website efter website med masser af indhold - men uden tanke for, at skidtet jo bare bliver liggende år efter år.

Resultatet er den ene losseplads efter den anden, hvor de stakkels besøgende er henvist til at rode rundt i affaldet for at finde, hvad de skal bruge.

Ikke så mærkeligt, hvis de vælger at lede et andet sted, vel?

Eller sagt på en anden måde: Dit rod koster kunder.

For hvad nytter det, at vi kan finde alting på Google, når resultatet fra dit website er en artikel, der fortæller dele af, men ikke hele historien.

Når din artikel er forældet og i værste fald direkte forkert?

Har du egentlig styr på det?

Ved du, hvornår du sidst har tjekket indholdet på dine sider igennem?

Ved du, hvilke sider der bliver vist igen og igen, hvilke der hitter på bestemte tidspunkter af året?

Og ved du, hvilke sider der aldrig bliver set?

Gjorde spørgsmålet ondt?

Det bliver værre endnu:


Du ved (nok) ikke, hvad du gør

For, hånden på hjertet, hvor mange af dine websider har egentlig et formål?

Om hvor mange af dine sider kan du sige: Når brugerne har set denne side, så skal de gøre sådan eller sådan? Og følger du så op på, om målet nås - med målinger og reviews?

Hvis du gør, så tillykke. Du er i eliten!

For alle andre er det tid at rydde op.

I snart 20 år har vi mennesker fyldt indhold på vores websites, fordi... jo altså fordi.... altså, fordi at man SKAL jo have indhold på et website ikke?

Det er på tide, at vi bliver helt bevidste om, at indhold altid har et formål.

At vi tjekker op på, om målet bliver nået.

At vi måler, hvilket indhold der bidrager til festen og laver mere af det, og at vi holder op med at lave det, der ikke virker.

Det er tid at bygge rutiner for at genbesøge alle sider på sitet med jævne mellemrum. Og det er på tide, at vi rydder ud i alt det gamle, forældede indhold.

Foråret er på vej. Det er tid til hovedrengøring.

Claus Sølvsteen er partner i rådgivningsfirmaet Peytz & Co.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for materielstamdata i FMI i Ballerup

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT