Derfor går Bibob-Frank sammen med TDC

Frank Rasmussens nyeste idé vil gøre op med den evige priskrig i telebranchen: Det er dødssygt at spare en tier på et mobilabonnement, siger han.

Artikel top billede

De seneste tyve år har mobil-iværksætteren Frank Rasmussen opbygget og solgt lavpriskoncepter som Bibob og Telmore for mere end en halv milliard kroner. Det har gjort ham til en rig mand.

Men nu går Bibob-Frank den anden vej og satser - sammen med TDC - på nye services, der kan stoppe den nedadgående spiral i telebranchens kroniske priskrig.

Gennem selskabet Justfone vil Frank Radmussen udvikle en ny palet af funktionaliteter, der med hans egne ord vil gøre brugen af mobiltelefoner mere effektiv.

"Hele branchen fokuserer på at gøre tingene billigere og billigere og billigere. Vil man differentiere sig i dag er det et spørgsmål, om man kan spare en 10'er på en abonnementspakke her og der. Det er ikke det, vi vil. Vi vil tilføre funktionalitet, som gør at man som mobilkunde kan få et meget mere effektivt brug af sin telefon," siger Frank Rasmussen til Computerworld.

Han nævner en mere intelligent udgave af mobilens telefonsvarer som et eksempel på en funktionalitet, der kan gøres smartere for brugerne.

Stor palette af nye funktioner på vej

"Det er ikke særlig convenient, at du skal lægge en besked på min telefonsvarer, og jeg skal ringe op og lægge en besked på hos dig. Vi hader det allesammen. Men hvad nu, hvis du ringer til mig, og jeg ikke er ledig, og du så får du en besked, når jeg er ledig igen. Det er kun en ud af en kæmpepalette af funktioner, som vi kommer til at lave," fortæller Frank Rasmussen.

"Hvis vi kan spare en virksomhed en times spildtid på et abonnement, er det lige pludselig interessant"

"I runde tal koster en medarbejder i en virksomhed mellem 500 og 800 kroner i timen, hvis man regner det hele med - husleje, rengøring bogholderi og det hele. Hvis vi kan spare en virksomhed en times spildtid på et abonnement, er det lige pludselig interessant. Det har en værdi på 500 kroner. Og det er meget sjovere end at spare en tier på et abonnement," siger han.

Han nævner også en feature, som gør det muligt at have flere telefonnumre på en telefon, så en håndværker slipper for at gå rundt med to eller tre forskellige telefoner hele sin arbejdsdag.

Sammen med en række investorer har han over det seneste år skudt omkring seks millioner kroner i selskabet. Og senest har han så fået TDC med på vognen som investor.

Justfone er ikke blevet solgt

Frank Rasmussen ønsker dog ikke at oplyse, hvor mange penge TDC har lagt på bordet for at være med i hans nye eventyr. Han understreger dog, at der ikke er tale om, at han har solgt Justfone til TDC, som det ellers er fremgået af dagspressen.

"Der er foretaget en kapitalforhøjelse, ved at TDC skyder penge ind, så de ejer halvdelen af Justfone, men vi er enige om, at vi ikke vil oplyse de økonomiske detaljer i handlen," siger Frank Rasmussen.

Da Justfone tilbage i december fik tilført kapital, var afregningskursen på 500, svarende til et kapitalgrundlag på 18 millioner kroner.

Værdien af Justfone er næppe faldet siden da - snarere tværtimod. Et ædrueligt bud lyder derfor på, at TDC har lagt et sted mellem 18 og 36 million kroner på bordet.

"Nu er vi rigtig godt polstret til at udvikle og arbejde i retning af at skabe en succes, som ikke kun relaterer sig til det danske marked. Vi går efter en international succes. Det er måske det mest interessante. TDC har jo ikke bare investeret i et dansk mobilselskab. De har investeret i et selskab, der skal ud at prøve kræfter med verden," siger Frank Rasmussen.

Læs også:

Frank Rasmussen gør det igen: Scorer kassen på at sælge teleselskab til TDC

Frank 'Bibob' Rasmussen stifter nyt teleselskab

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura