Derfor kan firmware være en tikkende bombe for dig

Firmware kan meget vel udgøre en gigantisk sikkerhedsrisiko for dig. Se her, hvad problemet er.

Artikel top billede

Manden bag Linux-styresystemet Ubuntu, sydafrikanske Mark Shuttleworth, langer i et blogindlæg ud efter producenterne af forskellige former for hardware, der anvender firmware. 

Han skriver, at vi lever i en tid, hvor firmware på eksempelvis telefoner, tablets, pc'er, fjernsyn, Wi-Fi-routere, vaskemaskiner, servere og andre ting og sager kan udgøre en trussel imod dig.

"Hvis du læser det katalog over spion-værktøjer og våben, som Edward Snowden har givet os, vil du opdage, at firmwaren på din device er NSA's bedste ven."

Og problemet rækker langt videre end NSA-sagen, mener Mark Shuttleworth:

"Din største fejltagelse kan være at antage, at NSA er den eneste institution, der misbruger denne tillids-position - faktisk er det rimeligt at gå ud fra, at alt firmware er sump af usikkerhed, der er opstået på grund af inkompetence af værste skuffe fra producenterne og kompetence af højeste grad fra af et bredt udvalg af den slags institutioner."

Her kan du få problemer

Ubuntu-ikonet forklarer, at der måske nok var engang, da man var nødt til at bruge firmware til mange ting, men at Linux har gjort det muligt at gøre tingene på en mere fornuftig måde.

"Vi har brugt en hel del tid på at arbejde hen imod en verden, hvor du kan inspicere den kode, der kører på en hvilken som helst af dine enheder. I Ubuntu arbejder vi hårdt på at sikre, at et hvilket som helst problem i koden kan blive repareret og leveret med det samme til millioner af brugere. "

"Men processen med at finde og løse problemer i firmware er ikke-eksisterende og forbedres ikke." 

Mark Shuttleworth kommer med et par forslag til, hvordan vi kan mindske firmware-problemerne. Blandt andet mener han, at firmware skal have en klar deklaration af, hvordan det er linket til hardwaren, og ikke skal indeholde eksekverbar kode.

Mens open source-fortaleren naturligvis har det bagvedliggende ærinde at fremme udbredelsen af Ubuntu, har han en pointe i, at firmware ofte kan udgøre et problem.

Et afgørende problem er, at brugerne ofte glemmer at opdatere firmwaren eller ikke er klar over, at den skal opdateres, så ellers kendte huller får lov at bestå.

Det er en af grundene til, at Wi-Fi-routere kan være smækfyldt med huller, ligesom man ofte kan have det samme problem med printere med forældet firmware.

Senest er det kommet frem, at adskillige Linksys-routere har risiko for at blive ofre for målrettet malware ved navn 'The Moon'.

Læs også:

Få overblikket: Alle disse steder bliver du overvåget

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job