Derfor kan firmware være en tikkende bombe for dig

Firmware kan meget vel udgøre en gigantisk sikkerhedsrisiko for dig. Se her, hvad problemet er.

Artikel top billede

Manden bag Linux-styresystemet Ubuntu, sydafrikanske Mark Shuttleworth, langer i et blogindlæg ud efter producenterne af forskellige former for hardware, der anvender firmware. 

Han skriver, at vi lever i en tid, hvor firmware på eksempelvis telefoner, tablets, pc'er, fjernsyn, Wi-Fi-routere, vaskemaskiner, servere og andre ting og sager kan udgøre en trussel imod dig.

"Hvis du læser det katalog over spion-værktøjer og våben, som Edward Snowden har givet os, vil du opdage, at firmwaren på din device er NSA's bedste ven."

Og problemet rækker langt videre end NSA-sagen, mener Mark Shuttleworth:

"Din største fejltagelse kan være at antage, at NSA er den eneste institution, der misbruger denne tillids-position - faktisk er det rimeligt at gå ud fra, at alt firmware er sump af usikkerhed, der er opstået på grund af inkompetence af værste skuffe fra producenterne og kompetence af højeste grad fra af et bredt udvalg af den slags institutioner."

Her kan du få problemer

Ubuntu-ikonet forklarer, at der måske nok var engang, da man var nødt til at bruge firmware til mange ting, men at Linux har gjort det muligt at gøre tingene på en mere fornuftig måde.

"Vi har brugt en hel del tid på at arbejde hen imod en verden, hvor du kan inspicere den kode, der kører på en hvilken som helst af dine enheder. I Ubuntu arbejder vi hårdt på at sikre, at et hvilket som helst problem i koden kan blive repareret og leveret med det samme til millioner af brugere. "

"Men processen med at finde og løse problemer i firmware er ikke-eksisterende og forbedres ikke." 

Mark Shuttleworth kommer med et par forslag til, hvordan vi kan mindske firmware-problemerne. Blandt andet mener han, at firmware skal have en klar deklaration af, hvordan det er linket til hardwaren, og ikke skal indeholde eksekverbar kode.

Mens open source-fortaleren naturligvis har det bagvedliggende ærinde at fremme udbredelsen af Ubuntu, har han en pointe i, at firmware ofte kan udgøre et problem.

Et afgørende problem er, at brugerne ofte glemmer at opdatere firmwaren eller ikke er klar over, at den skal opdateres, så ellers kendte huller får lov at bestå.

Det er en af grundene til, at Wi-Fi-routere kan være smækfyldt med huller, ligesom man ofte kan have det samme problem med printere med forældet firmware.

Senest er det kommet frem, at adskillige Linksys-routere har risiko for at blive ofre for målrettet malware ved navn 'The Moon'.

Læs også:

Få overblikket: Alle disse steder bliver du overvåget

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S