Advarsel efter blødende sikkerhedshul: Skift dit password til Gmail og Facebook

Det alvorlige OpenSSL-hul betyder, at alle danskere bør skifte deres passwords til en lang række store tjenester som Google, Facebook og Twitter, lyder rådet fra en sikkerhedsekspert.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

I starten af ugen blev der opdaget et ganske alvorligt sikkerhedshul i krypteringsprotokollen OpenSSL.

Hullet er blevet lukket igen, men konsekvenserne er ret dramatiske, fortæller sikkerhedsekspert Peter Kruse fra sikkerhedsfirmaet CSIS Security Group.

"Alle systemadministratorer skal smide alt, hvad de har hænderne, hvis de ikke har gjort det allerede," siger han om den patch, som OpenSSL selv har udsendt og som skal erstatte de fejlbehæftede versioner.

Skift dit password nu

Problemerne begyndte at rulle sent søndag, da der udkom en dokumentation omkring OpenSSL-sårbarheden kaldet Heartbleed.

Sårbarheden giver adgang til, at alle kan kigge med i krypteret trafik og dermed også give cyberkriminelle muligheden for aflure brugernavne og passwords.

"På den måde kan man høste millionvis af brugernavne og passwords på rekordtid i det lille tidsvindue, der er gået mellem dokumentationen om sårbarheden blev publiceret, til serviceudbydere har lukket hullerne," forklarer Peter Kruse.

Han peger på, at tidsvinduet har stået åbent i alt mellem enkelte timer til flere dage - men nok til, at bunkevis af brugernavne og passwords kan være blevet afluret med henblik på senere misbrug.

Hans opfordring til alle danskere er derfor, at de skal skifte deres passwords i populære webtjenester som Google, Facebook, Twitter og Dropbox, mens det i Danmark specifikt handler om Jobindex.dk og Boyfriend.dk.


Det skal du gøre

Ud over passwords bliver der også sendt kreditkort-informationer over den krypterede protokol SSL, som kan være blevet afluret. 

Heartbleed-sårbarheden er to år gammel, men er først blevet dokumenteret for nylig.

Det betyder reelt også, at sikkerhedshullet kan være blevet udnyttet i to år, men det vurderer Peter Kruse ikke er tilfældet.

Mens systemadministratorer altså har (haft) travlt med at lukke hullerne ved at overskrive de fejlbehæftede versioner af OpenSSL med den seneste opdatering, fortæller Peter Kruse, at almindelige borgere ikke kan gøre ret meget ud over at skifte password og undgå panik.

Han har for en sikkerheds skyld udformet en liste over, hvordan helt almindelige danskere skal opføre sig i forbindelse med fundet af OpenSSL-sårbarheden.

Den liste kan du finde inde på CSIS Security Groups hjemmeside

Læs også:

Dårlig sikkerhed: Så nemt er det at snuppe log-filer fra din pc

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Banedanmark

    License Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS