Sådan kan it-sikkerheden blive bedre i virksomheder

It-sikkerheden er for dårlig i de små virksomheder, og derfor skal de have offentlig hjælp til at blive bedre. Når hjemmearbejdet er gjort, kan firmaerne så tildeles en grøn it-smiley, foreslår it-branchen.

Artikel top billede

Interview: Brancheforeningen IT-Branchen er kommet med en idé til, hvordan it-sikkerheden kan blive bedre i mindre og mellemstore virksomheder i Danmark.

It-sikkerhed berører alle i Danmark, og de firmaer, der ikke selv har mulighed for at tage hånd om den, skal have hjælp og support.

Har virksomheden god sikkerhed, belønnes den med en it-sikkerheds-smiley, så alle kan se, at hjemmearbejdet er gjort godt.

De fleste kan nok tilslutte sig grundtanken om at gøre danske virksomheder mere modstandsdygtige over it-angreb, men hvordan skal det lige foregå i praksis?

Det har Computerworld spurgt Jan Bau, der sidder i Udvalget for it-sikkerhed i IT-Branchen, om.

Hvad er problemet egentlig?

"Problemet er, at de mindre virksomheder ikke har ressourcer til at sikre sig. Derfor er vi i udvalget for it-sikkerhed i IT-Branchen kommet op med en idé til, hvordan man kan højne sikkerheden blandt de små og mellemstore firmaer," fortæller Jan Bau. Han arbejder til dagligt med it-sikkerhed i Cisco, er medlem af Rådet for Digital Sikkerhed og sidder altså i udvalget for it-sikkerhed i IT-Branchen.

For at højne niveauet foreslår udvalget en mærkningsordning. Han sammenligner ideen med den smiley-ordning, som vi kender fra restaurantbesøg.

Krav og forpligtigelser

Det handler om ressourcer og kompetencer.

"Det, vi gerne vil arbejde henimod, er standardiserede løsninger til forskellige brancher, så en organisation, en lille medicinalvirksomhed eller finansielle virksomheder har sine egne retningslinjer."

På den måde kan man skabe guidebøger med råd og vejledning til de sikkerhedselementer, som en specifik virksomhed har behov for at opfylde.

"Så kan man både stille krav om bedre sikkerhed og give virksomhederne mulighed for at imødekomme dem," vurderer han.

Men hvorfor en smiley?

"Det er noget, alle kan forholde sig til, og så kan man bruge den til at give virksomheden det grønne sikkerhedsstempel i eksempelvis et år." 

"Virksomheden kan så bruge smileyen til at markedsføre sig på, præcis som en restaurant."

Du siger, at den instans, der skal godkende it-sikkerheden og uddele it-smileyer, skal være offentlig. Hvorfor det?

"Et offentligt certificeringsprogram vil være stærkere end en privat løsning. Det giver en højere troværdighed, og det skal ses som et uvildigt kvalitetsstempel."

Vil det ikke vække ramaskrig at skabe en løsning, der tager arbejdet ud af hænderne på de private virksomheder?

"Jeg er fuldstændig ligeglad. I mine øjne handler det om et samfundsansvar for at højne it-sikkerheden, og der er et behov for, at der skal gøres noget. I øjeblikket koster en sikkerhedscertificering millioner, men der skal også være en mulighed for mindre virksomheder. Det er det, vi gerne vil skabe."

Ingen begejstring i den private sektor
Tror du, at der vil være interesse for denne løsning blandt virksomhederne? Erhvervslivet plejer ikke at udvise den store begejstring, når der lægges nye krav og regler ned over deres erhverv.

"Nej, en tvungen løsning vil man næppe blive begejstret for. Og det skal også være en frivillig løsning, et tilbud. Men det skal eksempelvis kunne anvendes i markedsføring eller lignende. Ligeledes er langt de fleste godt klar over, at der er it-sikkerhedsproblemer i Danmark, og jeg er overbevist om, at man gerne vil gøre noget ved problemerne, hvis der er en mulighed for det. Den mulighed vil vi gerne skabe."

Hvordan havde I forestillet jer, at det skulle foregå i praksis?

"Vi har skudt ideen afsted og talt med en stribe politikere om det. Nu er it-brancheforeningen så gået i gang med at formulere en løsning til, hvordan man konkret kan gøre."

"Det kan eksempelvis være i form af et sikkerhedsteam under Erhvervsstyrelsen. Det skal så vejlede og supportere virksomhederne om it-sikkerhed, det nødvendige udstyr eller opdatering af programmer." 

"Der skal udarbejdes en beredskabsplan, så en virksomhed hurtigt og effektivt kan bekæmpe eller modstå angreb og eventuelt komme på benene igen."

"Men det er foreløbig på tegnebordet, og en mere detaljeret handlingsplan ligger først klar senere på året."

Skal det være gratis?

"Nej, der skal et prismærke på, men man kunne godt forestille sig en støtteordning. Med den fokus, der er på at beskytte data, tror jeg, at mange gerne vil betale for hjælpen, bare prisen er rimelig."

Hvad synes du? Er der overhovedet behov for en sikkerheds-smiley?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Statens IT

    It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen