Ny internet-standard på vej: Dell, Samsung og Intel går sammen

Dell, Intel, Samsung og andre teknologiselskaber går sammen om at udvikle en række helt nye internet-standarder. Det haster, mener selskaberne. Se hvorfor her.

Artikel top billede

Nogle af verdens største hardware-selskaber går sammen i et konsortium, der får til opgave at udvikle og formulere de standarder, der sikrer, at fremtidens Internet of Things kommer til at fungere.

Konsortiet hedder 'Open Interconnect Consortium' og blandt grundlæggerne finder vi blandt andre Dell, Samsung og Intel.

'Internet of Things' dækker over den snarlige fremtid, hvor alverdens apparater, sensorer og maskiner bliver koblet sammen via internettet, så de kan kommunikere sammen på kryds og tværs i en stedse mere automatiseret hverdag.

Det kan du læse mere om her: Sikkerheds-mareridt venter: Dine pivåbne it-systemer kan hverken lappes eller opgraderes

Når bølgen for alvor begynder at slå igennem, vil der hastigt kunne blive koblet milliarder af nye enheder på internettet.

Og skal de kunne kommunikere problemfrit sammen, er det vigtigt, at hardware-producenterne er enige om de standarder, der skal ligge til grund for kommunikationen.

Skal favne alt og alle

Open Interconnect Consortium sigter efter i løbet af efteråret at kunne præsentere de første specifikationer til en standard, der skal favne alle styresystemer, enheds-typer og trådløse kommunikations-teknologier.

Konsortiets koder bliver open source for at gøre det nemt for udviklere verden over at tilgå standarderne og skrive software-stacks til dem.

Første mål er at udarbejde standarder for forbindelser samt for søgning og godkendelse af de forskellige enheder i hjemmene. Det kan være sensorer, køkken-apparater, fjernsyn, musik-anlæg, højttalere, termostater og lignende.

Senere vil konsortiet begynde at udarbejde standarder til vertikale brancher som eksempelvis bil-branchen, sundheds-sektoren og så videre, hvor kravene til kommunikationen og teknologierne er anderledes, end når det gælder apparater, der sidder i folks hjem.

Intel vurderer, at 'Internet of Things' for alvor vil begynde at lægge fra land om nogle få år.

I alt vil der være koblet 212 milliarder enheder på internettet i 2020, vurderer analysehuset IDC.

Det understreger, at der i høj grad er brug for en fælles standard, mener selskabet.

Vil dele med rivalerne

Der er imidlertid også andre, der sideløbende arbejder på at udvikle standarder til Internet of Things. De tæller AllSeen Alliance, der har Microsoft med i truppen.

Open Interconnect Consortium understreger, at konsortiet vil dele sine specifikationer og sin kode med de øvrige standardiserings-grupper med henblik på at få etableret en fælles standard.

Læs også:

Sikkerheds-mareridt venter: Dine pivåbne it-systemer kan hverken lappes eller opgraderes

Så vilde mængder data sender vi i 2018: Her er forklaringen

Derfor vil Oracle lægge kassen for kasseapparat-firma: Her er den gyldne plan

Her kan vi få store problemer med Internet of Things

Sådan bliver Internet of Things til dit værste mareridt

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

SOS International

IT Procurement Manager

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Teknisk it-projektleder til Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland