Ny orm blæser til kamp mod fildeling

Den seneste variant af Netsky-ormen, Q, lader de inficerede maskiner indgå i et oversvømmelsesangreb på en række websteder, der tilhører fildelingstjenester. Bagmændene har givet ormen udseende af at komme fra Rusland. De er imod hacking og ulovlig kopiering, skriver de.

Så er den gal i ormekrigen igen. Nye varianter af både Sober, Bagel og Netsky-ormene er i omløb, men det er kun den seneste udgave af Netsky, Q, som volder problemer.

Netsky.Q spreder sig med jævn hastighed efter den første gang dukkede op i Japan.

Ormen har indledt et helt nyt felttog mod fildeling. Den instruerer de inficerede pc'er til at indgå i et oversvømmelsesangreb mod en række fildelingstjenesters websteder.

Angrebet, som finder sted mellem 7. og 12. april, går blandt andet ud over Kazaa.com, Edonkey2000.com og Cracks.am.

Mellem 7. og 12. april

Bagmændene bag ormen, som muligvis ikke er skrevet af den første Netsky-forfatter, har lagt en tekst ind i koden, som antivirusselskaberne har hevet frem. De kalder sig selv "Skynet Antivirus Team" og hævder at høre hjemme i Rusland.

Bagmændene fremhæver blandt andet, at de ikke har fået inspiration af kriminelle, og at de ikke har indbygget bagdøre, som kan udnyttes til hackerangreb og til at udsende spam fra inficerede maskiner.

Tværtimod erklærer de deres modstand mod både hacking og at dele ulovligt materiale med andre.

Det harmonerer dårligt med at skabe en orm, som mailer sig selv rundt til tusindvis af pc'er verden over.

Bagmændene forsøger imidlertid at imødegå beskyldningen om dobbeltmoral ved at konstatere, at de ikke tror på, at antivirus og softwareopdateringer er måden at undgå inficerede systemer på. Det kræver uddannelse af brugerne.

Sikkert er det dog, at brugerne er bedre stillet, hvis de har opdateret deres software og dermed lukket en tre år gammel fejl hos Microsoft. Fejlen gør det muligt at afvikle vedhæftede filer i Microsofts egne postprogrammer, uden at brugeren dobbeltklikker på dem.

Netsky.Q ankommer netop som en vedhæftet fil med endelsen .pif eller .zip. Klikker brugeren på den, begynder den at indsamle e-mail-adresser fra en lang række programmer, som den kombinerer og sender sig videre til.

Overskriften på mailen er beskeder, der tyder på, at den kommer fra et antivirussystem på en server, for eksempel "Delivery Error" eller "Server Error".

Nogle brugere har fået en højlydt meddelelse, hvis de var inficeret med Netsky.Q. Klokken 5.11 i morges satte den nemlig maskinen til at bippe, hvis ellers den var tændt.

Netsky.Q rammer som sine 16 ældre søskende udelukkende Windows-baserede systemer. Alle antivirusselskaberne har opdateret skjold, der kan holde ormen ude.

Antivirusselskaber om Netsky.Q

Symantec

F-Secure

McAfee/NAI

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S