Intel indgår milliardforlig om Itanium-chip

Intel skal have den store tegnebog op af lommen og betale knap halvanden milliard kroner i et forlig for at krænke to af Intergraphs patenter. Med forliget i hånden kan Intel fortsat benytte teknologierne.

Chipproducenten Intel vil betale knap halvanden milliard kroner for en gang for alle at lukke munden på chip-konkurrenten Intergraph i den årelange patentstrid, som parterne har haft.

Den aktuelle sag begyndte i 2001, da Intergraph stævnede Intel med påstand om, at selskabet havde krænket to af Intergraphs patenter på en teknologi, der får en processor til at håndtere flere instruktioner samtidig.

Denne teknologi udgør en væsentligt del af kernen i Intel-flagskibet, Itanium-processoren.

Siden er det gået slag i slag mellem forskellige retsinstanser. Med det nyindgåede forlig vil begge parter imidlertid nu begære sagen ophævet.

Sikrer sig fortsat brug

De halvanden milliarder forligskroner sikrer Intel en licens til Intergraphs patenterede såkaldte Parallel Instruction Computing-teknologi.

Desuden sikrer forliget, at Intergraph ikke vil sagsøge nogen af Intels kunder for produktsammenhænge, der involverer Intels processorer eller motherboards. Denne del af forliget fungerer dog ikke med tilbagevirkende kraft, og derfor fortsætter Intergraph sine lignende sager mod Gateway og Hewlett-Packard.

Til gengæld har selskabet besluttet at droppe et sagsanlæg mod Dell som direkte følge af en speciel aftale mellem Intel og Dell.

De første 780 millioner kroner skal betales 5. april, mens de resterende penge skal betales i fire rater over det næste år.

Også for to år siden havde Intel den store tegnebog oppe af lommen i et forlig med Intergraph, som dengang modtog knap to milliarder kroner i en lignende sag, som omhandlede Intel Pentium-produktlinie.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S