Intel indgår milliardforlig om Itanium-chip

Intel skal have den store tegnebog op af lommen og betale knap halvanden milliard kroner i et forlig for at krænke to af Intergraphs patenter. Med forliget i hånden kan Intel fortsat benytte teknologierne.

Chipproducenten Intel vil betale knap halvanden milliard kroner for en gang for alle at lukke munden på chip-konkurrenten Intergraph i den årelange patentstrid, som parterne har haft.

Den aktuelle sag begyndte i 2001, da Intergraph stævnede Intel med påstand om, at selskabet havde krænket to af Intergraphs patenter på en teknologi, der får en processor til at håndtere flere instruktioner samtidig.

Denne teknologi udgør en væsentligt del af kernen i Intel-flagskibet, Itanium-processoren.

Siden er det gået slag i slag mellem forskellige retsinstanser. Med det nyindgåede forlig vil begge parter imidlertid nu begære sagen ophævet.

Sikrer sig fortsat brug

De halvanden milliarder forligskroner sikrer Intel en licens til Intergraphs patenterede såkaldte Parallel Instruction Computing-teknologi.

Desuden sikrer forliget, at Intergraph ikke vil sagsøge nogen af Intels kunder for produktsammenhænge, der involverer Intels processorer eller motherboards. Denne del af forliget fungerer dog ikke med tilbagevirkende kraft, og derfor fortsætter Intergraph sine lignende sager mod Gateway og Hewlett-Packard.

Til gengæld har selskabet besluttet at droppe et sagsanlæg mod Dell som direkte følge af en speciel aftale mellem Intel og Dell.

De første 780 millioner kroner skal betales 5. april, mens de resterende penge skal betales i fire rater over det næste år.

Også for to år siden havde Intel den store tegnebog oppe af lommen i et forlig med Intergraph, som dengang modtog knap to milliarder kroner i en lignende sag, som omhandlede Intel Pentium-produktlinie.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job