Nu får Google tommelskruerne på: Brugerne skal kunne styre deres data

Google risikerer et indgreb fra EU inden sommer, hvis selskabet ikke ændrer sin håndtering af brugerdata.

Artikel top billede

Efter fire måneder har Google stadig ikke reageret på en række anbefalinger fra det franske datatilsyn CNIL, som har krævet, at Google-brugerne skal have større kontrol over deres data hos selskabets forskellige internet-tjenester. Franskmændene har gennemført en undersøgelse af Googles datahåndtering på vegne af 27 EU-lande, herunder også Danmark, der sendte et fælles EU-brev til Google i oktober.

Nu fortæller CNIL, at man vil nedsætte en arbejdsgruppe, der skal forberede et indgreb mod Google i hele EU inden sommer. EU's deadline til Google udløb den 18. februar, og selskabet har stadig ikke svaret på henvendelsen. Nu ser det ud til, at Google bliver tvunget til at ændre sin håndtering af brugerdata.

Brugerne skal styre deres data

Google besluttede tidligere i år at samle mere end 60 privatlivspolitikker fra sine forskellige produkter i et enkelt dokument. Den nye politik gør det muligt for Google at konsolidere en brugers personlige oplysninger, der kan være spredt over forskellige tjenester, så selskabet kan behandle brugeren som den samme person på tværs af alle sine produkter.

Det betyder også, at man kan levere skræddersyede annoncer baseret på brugerens oplysninger fra de forskellige tjenester.

CNIL har forlangt, at Google skal informere tydeligere om, hvilke data der indsamles og til hvilke formål. Desuden skal brugerne have større indflydelse på, hvordan deres data bliver kørt sammen.

Helt konkret skal den enkelte bruger have mulighed for at vælge, hvilke tjenester der skal tages med i denne sammenkøring af data.

Favoriserer sine egne produkter

Det røde kort fra EU kommer på et uheldigt tidspunkt for Google. De europæiske konkurrence-myndigheder undersøger i øjeblikket også, om Google har misbrugt sin dominerende stilling på søgemarkedet.

I USA har FTC frikendt Google for at manipulere sine søgeresultater. Men det ser ud til, at EU vælger en noget hårdere kurs over for Google end de amerikanske myndigheder. EU-konkurrencekommissær Joaquín Almunia har truet med en monopol-sag mod Google, hvis ikke selskabet ændrer sine søgemaskine-indstillinger.

Helt konkret handler det om, at Google anklages for at favorisere sine egne produkter i søgeresultaterne på bekostning af produkter fra konkurrenterne. Hvis man søger efter "e-mail", er det eksempelvis Googles egen Gmail-tjeneste, der lander blandt de første resultater.

EU mener, at Google misbruger sin dominerende position til at lede brugerne over til sine egne tjenester. Google har hele tiden hævdet, at alle tjenester bliver behandlet på lige vilkår.

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect