Avis: Apple kendte til iCloud-hul i et halvt år

En udvikler har i marts advaret Apple om, at det var muligt at logge ind i iCloud via en kendt hackermetode. Siden er hundredevis af kendis-nøgenbilleder lækket fra netop iCloud.

Artikel top billede

Allerede i marts blev it-selskabet Apple advaret om en sikkerhedsbrist i selskabets iCloud, hvorfra der for nyligt er lækket en række nøgenbilleder af kendisser.

Det skriver Dailydot

Nyhedssitet kan berette, at softwareudvikleren Ibrahim Balic den 26. marts sendte Apple en mail, hvor han advarede it-giganten om, at han havde haft held og dygtighed til at omgå en sikkerhedsfunktion i iCloud.

Sikkerhedsfunktionen var ellers indbygget i iCloud til at modstå brute force-angreb, hvor angriberne kan afprøve tusindvis af brugernavne og passwords, indtil de rammer rigtigt og kommer ind på fremmede konti.

Tidligere har Computerworld beskrevet muligheden for gentagende login-forsøg på en webtjeneste som dårlig sikkerhed netop på grund af muligheden for brute force-angreb, hvilket du kan læse mere om her.

Fiks det, tak

Ibrahim Balic kunne angiveligt i sine tests afprøve over 20.000 passwords på enhver iCloud-konto, selvom Apple-maskineriet langt tidligere burde have stoppet så mange forsøg på at logge på én konto.

"Jeg vil gerne informere jer om dette, så det kan blive fikset,"indleder Ibrahim Balic sin mailkorrespondance med Apple ifølge Dailydot.

Apple takker ham for opmærksomheden, men får tilsyneladende ikke lukket sikkerhedsbristen, som Ibrahim Balic ellers opfordrer til.

Hullet står åbent længe

For i maj konstaterer Ibrahim Balic muligheden for brute force-angreb i iCloud stadig står åben.

Og han skriver igen til æbleselskabet.

Her ønsker man at se beviser på, at Ibrahim Balic kan komme ind, og så strander korrespondancen tilsyneladende der.

Hvorvidt de hundredvis af kendis-nøgenbilleder er røget ud på nettet via brute force-angreb på iCloud, som Ibrahim Balic advarer mod, er foreløbigt ikke blevet bekræftet.

I kølvandet på sagen, der i internationale medier er døbt 'celebgate', afviser Apple, at nogen er kommet ind via sikkerhedsbrister i selskabets systemer - inklusiv iCloud og Find my iPhone-mekanismen.

Ikke desto mindre vidner Ibrahim Balics udsagn om, at brute force-angreb har været en mulighed i Apples iCloud.

Har været efter Apple før

Ibrahim Balic er desuden ikke hr. hvem-som-helst i Apple-regi.

Sidste sommer erklærede han, at havde fundet 13 sikkerhedsbrister og 100.000 brugerdetaljer via Apples udviklerplatform developer.apple.com.

Apple udtalte efter de udsagn, at sensitive brugerinformationer kunne være faldet i de forkerte hænder, hvorefter selskabet lukkede for sit udvikler-site i længere perioder for at undgå yderlige ballade.

Læs også:
Apple trækker iOS 8-opdatering tilbage - ødelægger iPhone

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S