Stor overraskelse fra Microsoft: kommer med avancerede hologram-briller

Ved Microsofts Windows 10-event viste softwaregiganten frem, hvad der mest af alt minder om Science Fiction: Et par hologram-briller.

Artikel top billede

Det minder mest af alt, som noget taget ud fra en Star Trek-film. Men den er god nok.

Microsoft fremviste, hvad det redmondske firma mener er fremtiden inden for den personlige computer: Nemlig et par hologram-briller.

Brillerne, HoloLens, viser verden omkring dig igennem dens glas, men via glasset i brillerne kan du se et ekstra lag på verden, som softwaren sætter på. 

Det kan være en form for virtuel skærm på væggen, da brillerne kan fornemme rummet omkring dig. 

Det minder meget om en blanding mellem Oculus Rifts Virtuel Reality-briller og Googles Glasses.

Ved Windows 10-eventet fremviste Microsoft blandt andet et eksempel, hvor en Microsoft-ansat byggede en drone i et 3D-program, som svævede foran hende imens hun havde brillerne på. Der var også videoer, som blandt andet viste Microsoft nyligt købte spil Minecraft sammen med brillerne.

Mulighederne virker uendelige: At spille spil bogstaveligt talt oven på sit stuebord, se en video på ens væg eller gå rundt i et stort landskab på Mars' overflade. NASA er nemlig en af de første partnere med Microsoft og deres HoloLens.

Ekstra processor bygget til hologrammer

Satya Natella fortalte under eventet, at brillerne er rettet både mod forbrugere og virksomheder. 

Til brillerne har Microsoft måttet udvikle en tredje processor, som sidder i brillerne. Ud over CPU og GPU, så sidder der også en HPU: En hologram-processor, som håndterer, hvad man må forvente er en stor mængde data, som skal behandles, for at det skal køre så flydende, som Microsoft fremviste til deres Windows 10-event.

Brillerne vil komme ud i Windows 10's "timeframe", så inden for en nær fremtid. Softwaren til Microsoft Holographic vil være at finde i Windows 10. HoloLens skal dog kunne fungere fuldstændig uden brug af ledning, computer eller telefon.

Microsoft er ofte et af de firmaer, som oftest har deres nyheder lækket, men ikke denne gang.

Udviklerne bag HoloLens og Microsoft Holographics har gemt sig under Microsofts Visiting Center, hvor kun en lille skare mennesker har haft adgang. 

Læs også: Har du Windows 7 eller 8? Så kan du godt glæde dig til gratis Windows 10

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland