Pas på: Målrettet ransomware-angreb rammer Danmark netop nu

Et detaljeret og meget målrettet angreb på fejlfrit dansk rammer danske kiropraktorer. Harddiske bliver krypteret.

Artikel top billede

Danske kiropraktorer er under angreb.

Så er du kiropraktor, og modtager du en mail med ordene "Ny patient" i emnefeltet, skal du ikke åbne den.

Det er sikkerhedsfirmaet CSIS, der har rapporteret om en række målrettede spear phishing-angreb rettet mod danske kiropraktorer.

Angrebet er blevet udført ved at sende en særligt udformet e-mail på fejlfrit dansk til nøje udvalgte mål.

"Mailen er designet med en høj grad af social engineering, som skal lokke netop denne målgruppe til at klikke på det medfølgende link. Samtidig bærer indholdet tydeligt præg af, at dette kan være skrevet af en dansker," fortæller Peter Kruse fra sikkerhedsvirksomheden.

Jeg vil gerne være kunde hos dig

Og indholdet ser ved første øjekast helt troværdigt ud. 

En patient ønsker at blive ny kunde og sender lige sine røntgenbilleder som kiropraktoren kan downloade fra dropbox.

Det er dog ikke lige dem, man får, hvis man klikker på det medfølgende link. Det er i stedet en ny ransomware-variant, som forfatteren til koden har døbt ransomware-Pacman.

Koden er udviklet i .NET, og den kræver således en fortolker for at kunne køre, men det har langt de fleste Microsoft Windows installationer i dag.

Pacman.exe droppes til Windows-mappen samtidig med, at kryptering af filer på den lokale harddisk igangsættes.

"Koden gennemsøger i den sammenhæng disken for datafiler og krypterer disse. I direkte forlængelse af denne proces ændres skrivebordet på den inficerede maskine og erstattes med instruktioner omkring, hvordan man opnår adgang til data igen. Betaling af løsesummen skal foretages ved brug af Bitcoins," siger Peter Kruse.

Udover at indeholde ransomware indeholder koden også en keylogger.

Mail-liste

Hvor mange er blevet ram af mailen?

"Det ved vi endnu ikke med sikkerhed, men vi har fået flere henvendelser fra danske kiropraktorer i dag. Det kan tyde på, at it-kriminelle har fundet en database med mail-adresser til denne branche, men det ved vi ikke med sikkerhed endnu."

Anbefalingen, for at undgå en uønsket kryptering af disken, går på, at man ikke åbner et link i en mail fra en ukendt afsender.

For ganske kort tid siden blev en anden meget målrettet mail sendt ud til danske brugere. Den indeholdt korrekte navne og kreditkortnumre.

Det kan du læse mere om her: Advarsel: NemID-phishere kender dit rigtige navn og kortnummer

Læs også:
Voldsomt fokus på it-sikkerhed kan være en guldgrube - men langt fra alle hiver gevinsten hjem

Dårlig it-sikkerhed skal kunne udløse store bøder til danske selskaber

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job