Pas på: Målrettet ransomware-angreb rammer Danmark netop nu

Et detaljeret og meget målrettet angreb på fejlfrit dansk rammer danske kiropraktorer. Harddiske bliver krypteret.

Artikel top billede

Danske kiropraktorer er under angreb.

Så er du kiropraktor, og modtager du en mail med ordene "Ny patient" i emnefeltet, skal du ikke åbne den.

Det er sikkerhedsfirmaet CSIS, der har rapporteret om en række målrettede spear phishing-angreb rettet mod danske kiropraktorer.

Angrebet er blevet udført ved at sende en særligt udformet e-mail på fejlfrit dansk til nøje udvalgte mål.

"Mailen er designet med en høj grad af social engineering, som skal lokke netop denne målgruppe til at klikke på det medfølgende link. Samtidig bærer indholdet tydeligt præg af, at dette kan være skrevet af en dansker," fortæller Peter Kruse fra sikkerhedsvirksomheden.

Jeg vil gerne være kunde hos dig

Og indholdet ser ved første øjekast helt troværdigt ud. 

En patient ønsker at blive ny kunde og sender lige sine røntgenbilleder som kiropraktoren kan downloade fra dropbox.

Det er dog ikke lige dem, man får, hvis man klikker på det medfølgende link. Det er i stedet en ny ransomware-variant, som forfatteren til koden har døbt ransomware-Pacman.

Koden er udviklet i .NET, og den kræver således en fortolker for at kunne køre, men det har langt de fleste Microsoft Windows installationer i dag.

Pacman.exe droppes til Windows-mappen samtidig med, at kryptering af filer på den lokale harddisk igangsættes.

"Koden gennemsøger i den sammenhæng disken for datafiler og krypterer disse. I direkte forlængelse af denne proces ændres skrivebordet på den inficerede maskine og erstattes med instruktioner omkring, hvordan man opnår adgang til data igen. Betaling af løsesummen skal foretages ved brug af Bitcoins," siger Peter Kruse.

Udover at indeholde ransomware indeholder koden også en keylogger.

Mail-liste

Hvor mange er blevet ram af mailen?

"Det ved vi endnu ikke med sikkerhed, men vi har fået flere henvendelser fra danske kiropraktorer i dag. Det kan tyde på, at it-kriminelle har fundet en database med mail-adresser til denne branche, men det ved vi ikke med sikkerhed endnu."

Anbefalingen, for at undgå en uønsket kryptering af disken, går på, at man ikke åbner et link i en mail fra en ukendt afsender.

For ganske kort tid siden blev en anden meget målrettet mail sendt ud til danske brugere. Den indeholdt korrekte navne og kreditkortnumre.

Det kan du læse mere om her: Advarsel: NemID-phishere kender dit rigtige navn og kortnummer

Læs også:
Voldsomt fokus på it-sikkerhed kan være en guldgrube - men langt fra alle hiver gevinsten hjem

Dårlig it-sikkerhed skal kunne udløse store bøder til danske selskaber

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S