Nordjyde får stor bøde for ulovlig tv-streaming: Tilbød gratis adgang til 80 tv-kanaler

Ulovlig streaming af omkring 80 tv-kanaler koster nordjysk mand en betinget fængselsdom plus en bøde på 100.000 kroner.

Artikel top billede

Retten i Aalborg har idømt en nordjysk mand 60 dages betinget fængsel i en sag om ulovlig streaming af omkring 80 tv-kanaler.

Derudover blev manden dømt til at betale erstatning på 100.000 kroner.

Han har valgt ikke at anke dommen.

Fra den private hjemmeside whargarbl.dk kunne man ifølge Statsadvokaten for Særlig Økonomisk og International Kriminalitet (SØIK), der også er kendt som Bagmandspolitiet, kvit og frit få adgang tv-kanaler som Eurosport, TV3, Cartoon Network og Viasat.

Den ulovlige streaming foregik ifølge anklagemyndigheden fra november 2013 til januar 2014.

'Fordi jeg kunne'

Sagen blev i sin tid anmeldt af Viasat og foreningen STOP, som blandt andet repræsenterer TV2, det svenske C More Entertainment AB og SBS Discovery.

Politets efterforskning førte frem til indehaveren af hjemmesiden, som i retten blandt andet forklarede, at han streamede tv-kanalerne, "fordi han kunne".

Vicestatsadvokat Per Fiig siger, at sagen mod whargarbl.dk er et eksempel på en stigende tendens til at private kaster sig over streaming af betalings-tv-kanaler.

Et mere kendt eksempel er den ulovlige streamingtjeneste Popcorn Time, som i lande som Holland og Sverige på kort tid har overhalet etablerede og lovlige streamingtjenester som Netflix.

"Vi ser både mindre streamingtjenester som whargarbl, der opstår i forskellige internet-fora, og de helt store streamingtjenester som Popcorn Time. Sagen viser, at anklagemyndigheden og domstolene betragter ulovlig streaming som alvorlig kriminalitet, der kan koste udbyderne en frihedsstraf," siger Per Fiig.

Læs også:

HBO vil have ram på pirater efter Game of Thrones-lækage

Netflix sætter prisen efter piraternes priser

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS