Region Sjælland annullerede stor it-kontrakt kort før anholdelser

Flere klager over forløbet af EU-udbud fik i sidste uge Region Sjælland til at droppe en stor hardwarekontrakt med it-firma, der er involveret i den store bestikkelsessag. Nu overvejer regionen af kulegrave sine it-indkøb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Fredag i sidste uge valgte Region Sjælland at annullere et EU-udbud på levering af it-udstyr på op til flere hundrede millioner kroner.

Regionen var ellers klar til at skrive kontrakt med it-firmaet 3A-it, som i første omgang var udpeget som vinder af udbuddet.

Kontrakten med 3A-it lå klar til underskrift, men efter flere klager fra de øvrige tilbudsgivere - blandt andet fra Atea - valgte Region Sjælland at annullere udbuddet, som nu skal gå helt om.

Annulleringen af den store kontrakt skete kun fire dage før, at politiet i går anholdt 13 personer mistænkt for bestikkelse i forbindelse med blandt andet Regions Sjællands it-indkøb.

3A-it er dybt involveret i den store bestikkelsessag, hvor flere af firmaets medarbejdere er blevet varetægtsfængslet. Også Atea er involveret i den sjællandske bestikkelsessag, efter at politiet i går ransagede selskabet danske hovedkvarter i Ballerup.

It-direktør i Region Sjælland, Per Buchwaldt, bekræfter overfor Computerworld, at regionen har valgt at annullere det store EU-udbud.

"Indholdet af klagerne gjorde, at vi vurderede, at risikoen ved at underskrive en kontrakt, var for stor. Derfor foretrækker vi at lade udbuddet gå om," siger Per Buchwaldt til Computerworld

Han vil af hensyn til politiets efterforskning ikke udtale sig om, hvorvidt der er en forbindelse mellem det aflyste udbud og den verserende sag om påstået bestikkelse.

"Jeg kan ikke udtale mig om, hvorvidt der er en sammenhæng mellem det aflyste udbud og de ting, politiet efterforsker. Skulle det vise sig at være tilfældet, må det indgå i politiets efterforskning," siger Per Buchwaldt.

Han fortæller videre, at mistanken om mulig bestikkelse i Region Sjælland dukkede op for godt to uger siden.

"Vi blev bekendt med oplysninger, som tydede på, at der er virksomheder, som tilsyneladende overskrider nogle grænser for, hvordan man skal samarbejde med offentlige kunder."

"Det øjeblik, vi konstaterer, at der er et problem, tager vi kontakt til politiet," siger Per Buchwaldt, som ikke vil udelukke, at Region Sjælland vil gå i gang med en generel kulegravning af sine it-indkøb længere tilbage i tiden.

"Vi har behov for at få resultatet af politiets efterforskning, så vi kan vurdere, om vi står med et større problem, end det vi umiddelbart kan se. Så vil vi reagere i forhold til, hvad der måtte dukke op," slutter Per Buchwaldt.

Læs også:

Seks personer fængslet i it-bestikkelsessag i forbindelse med it-indkøb i Region Sjælland

Politiet ransager Ateas hovedkvarter i Ballerup

Sigtelse i bestikkelsessagen: Offentlige ansatte modtog penge og luksusrejser fra it-firmaer

Efter dagens 13 it-anholdelser: Stor sag under opsejling

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Information Architect

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS