Fængslet Atea-ansat styrede bestikkelseskonto

Den nuværende ledelse i Atea kendte ifølge en nu fængslet Atea-medarbejder til den særlige konto, som ifølge politiet blev brugt til bestikkelse i Region Sjælland.

Artikel top billede

Ateas danske direktør Morten Felding fortæller nu, at han kendte til hemmelig bestikkelseskonto. (Foto: Povl D. Rasmussen)

En ansat i Atea, der er fængslet i bestikkelsessagen fra Region Sjælland, har erkendt, at han "aktivt administrerede" den særlige interne konto 2840, som er et af de centrale punkter i sigtelserne mod en stribe personer med tilknytning til Atea, Regions Sjælland og Rigspolitiet.

Det fremgår retsbogen fra det grundlovsforhør ved Retten i Nykøbing, som Computerworld har fået aktindsigt i.

Den famøse konto blev angiveligt brugt til at betale private rejser og hotelophold til ansatte i Region Sjælland.

Den fængslede Atea-medarbejder, der ligesom de fem øvrige fængslede i sagen nægter sig skyldig i sigtelsen om bestikkelse, har ifølge retsbogen desuden forklaret, at flere andre - herunder den nuværende ledelse i Atea - kendte til eksistensen af bestikkelseskontoen.

"Sigtede har forklaret, at både den nye og den gamle ledelse i Atea var bekendt med anvendelsen af kontoen," står der i retsbogen.

Den forbudte konto

Computerworld har forgæves forsøgt at få en kommentar fra Ateas danske direktør Morten Felding, der selv tidligere har fortalt, at han er sigtet i bestikkelsessagen, fordi han ikke har reageret tilstrækkeligt hurtigt på de ulovlige forhold.

Til dagbladet Børsen fortæller Morten Felding, at han fik kendskab til den særlige konto kort efter sin tiltræden i Atea i 1. maj 2014, hvor han ifølge Børsen blev orienteret af den nu fængslede Atea-medarbejder.

Overfor Børsen erkender Morten Felding, at han allerede på det tidspunkt var opmærksom på, at anvendelsen af pengene på den særlige konto kunne være i strid med loven.

"Jeg var helt i chok over den information og sagde til min konsulent, at det lød pivhamrende ulovligt," siger Morten Felding til Børsen.

Læs også:

SKI-direktør kræver garanti mod bestikkelse fra Atea - ellers er det ud

Atea risikerer at blive udelukket fra offentlige it-kontrakter i hele Europa

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect