Atea: Vi taber ordrer efter bestikkelsessag

Sagen om bestikkelse i Region Sjælland ser ud til at smitte negativt af på hele Atea-koncernens indtjening. Nu lægger ledelsen op til nedskæringer og måske endda fyringer i Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

"Det har været det mest barske kvartal i min forretningskarriere."

Sådan lød den åbenhjertige åbningsreplik fra Ateas norske koncernchef Steinar Sønsteby, da han her til morgen præsenterede selskabets regnskab for årets andet kvartal.

Steinar Sønsteby henviste direkte til Ateas rolle i den danske sag om mulig bestikkelse i Region Sjælland, og han brugte meget af sin taletid på at fortælle om de konsekvenser, som sagen har haft for Ateas økonomi - ikke mindst i selskabets danske afdeling.

Siden sagen kom frem den 9. juni har Sønsteby og hans kolleger i Atea brugt meget energi på at tale med bekymrede kunder. Mere end 100 kundemøder er det ifølge koncernchefen blevet til på den konto, fortalte han blandt andet.

Stærkt påvirket

"Situationen i Danmark er meget stærkt påvirket af bestikkelsessagen, og vi vil gøre, hvad vi kan for at rydde op både eksternt og internt i tæt samarbejde med kunder og leverandører," lød det i dag fra Steinar Sønsteby, som gentog den tidligere melding om, at Atea samarbejder fuldt ud med politiet om at få klarhed over sagen.

Han oplyste desuden, at en række offentlige kunder i Danmark har aflyst eller udskudt en række ordrer med direkte henvisning til den igangværende bestikkelsessag.

"Vi har ikke tabt kunder, men nogle ordrer er blevet forsinket, og i Danmark har vi tabt ordrer," sagde Steinar Sønsteby.

Tumulten smitter af på kvartalsresultatet for hele Atea-koncernen, hvor overskuddet (EBITDA) er faldet med 11 procent - fra 177 til 157 millioner norske kroner. Ateas danske afdeling står for mere end to tredjedele af den mistede indtjening.

Aflyste og forsinkede ordrer betyder også, at væksten i Ateas danske forretning på bare en måned er gået helt i stå.

Ganske vist er omsætningen steget med godt ti procent til i alt 1,5 milliarder kroner ud af Ateas samlede kvartalsomsætning på 5,8 milliarder kroner.

Men tager man højde for opkøbet af firmaet Axcess i december i fjor, står den danske afdeling ifølge Atea lige nu reelt i stampe.

Som en konsekvens har Atea i Danmark indført ansættelsesstop, ligesom man har varslet såkaldt "selektiv tilpasning af arbejdsstyrken" - der må formodes at være et andet udtryk for fyringer.

Steinar Sønsteby trøster dog investorer og aktionærer med, at bestikkelsessagen i Ateas optik kun omfatter to kunder, og at sagen derfor er "begrænset i omfang", som han udtrykker det.

Atea forventer derfor, at salget til den offentlige sektor i Danmark vil komme tilbage på normalt niveau i anden halvdel af i år.

Allerede i sidste uge tog Atea det første skridt i den retning, da selskabet vandt udbuddet af en stor kommunal pc-aftale, som over de næste tre år vil give en omsætning på op mod en halv milliard kroner.

Ateas administrerende direktør i Danmark, Morten Felding, har ikke ønsket at kommentere, hverken bestikkelsessagen eller det seneste kvartalsregnskab.

Læs også:

Alle seks i bestikkelsessag er blevet løsladt

Atea forbyder kundegaver og indfører whistleblower-ordning efter bestikkelsessag

Læses lige nu

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job