Sikkerhedsfirma bygger Windows-system der ikke kan hackes

Et nystartet israelsk sikkerhedsfirma hævder, at det har bygget et Windows-system, der er modstandsdygtigt over for alle angreb og 0-dagssårbarheder.

Artikel top billede

Det virker næsten som en rød klud på alverdens it-kriminelle, når en virksomhed hævder, at den har bygget et it-system, der ikke kan hackes.

Især når det gælder Windows, som igennem årene ellers er blevet beskyldt for at være usikkert. 

Ikke desto mindre er det lige præcis, hvad den israelske iværksættervirksomhed Morphisec påstår.

Sikkerhedsfirmaet fra Israel forklarer, at dets Windows-version er 100 procent sikker, og det kan dermed bruges til blandt andet at styre våbensystemer og luftfarten over det konfliktramte land.

Det skriver Softpedia.

Blokerer også 0-dagssårbarheder

Medstifter af Morphisec. Dudu Mimram, siger ifølge Softpedia, at selskabets version af Windows er det, som Microsoft burde have udviklet.

Oprindeligt er systemet bygget til brug for tophemmelige regeringssystemer, men Morphisec hævder, at det lige så vel kan benyttes af virksomheder, der gerne vil holde snushaner fra sine servere.

Også når det gælder 0-dagssårbarheder, lyder det fra Morphisec.

Grundtanken i operativsystemet er, at al hukommelse bliver randomiseret (fordelt tilfældigt), og dermed skulle der være lukket for adgangen til hukommelsen og de bagvedliggende data på diverse diskdrev.

100 procent sikkert

Endnu er systemet ikke til salg, da der stadig pågår en masse tests.

Prisen for systemet er dermed også ukendt på nuværende tidspunkt. 

Ifølge Softpedia forklarer Morphisec-medstifter Dudu Mimram, som også er teknisk chef for Deutsche Telekom i Israel, at testforsøg indtil videre har vist, at systemet blokerer 100 procent for alle angreb.

Indtil videre er Windows-udviklerne fra Microsoft ikke involveret i projektet, som har fået omkring 10 millioner økonomisk opbakning fra forskellige israelske investorer.

Det kan dog forventes, at kodefabrikken fra Redmond bliver trukket med ind i projektet, hvis Windows-systemet virkelig viser sig at være så modstandsdygtigt, som Morphisec hævder.

Læs også:

Snedig Windows 10-mail forsøger at plante ramsomware

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S