TDC på kant med loven

I virus-højsæsonen fjerner TDC mails fra brugernes konto uden at spørge eller informere på forhånd. Brugerne finder ordningen vanvittig, men TDC afviser med henvisning til selskabets aftalevilkår, at ordningen er ulovlig.

Hverken Bjørn Urhbrand eller Carsten Kvist, to af TDC?s 1,8 millioner internetbrugere, er imponerede over deres leverandør i disse dage.

Begge har de mistet mails som følge af TDC?s system, der fjerner e-post med visse typer af vedhæftninger i perioder, hvor vira og orme hærger nettet.

- Det er vanvittigt. Jeg har intet fået at vide om det system, da jeg indgik aftalen med TDC. Jeg kan ikke få slået funktionen fra. Rent professionelt kan jeg ikke bruge en ordning som den til noget, siger Bjørn Uhrbrand.

Dynamisk system

Systemet scanner mails for vedhæftninger, ikke virus, og det er dynamisk.

Hvor det den ene uge kan være .exe-filer der vurderes at være en trussel mod TDC?s drift, kan det i teorien næste uge være .doc-filer, der vurderes som højrisiko og bliver fjernet.

Problemet er, at det sker uden at kunderne bliver varslet om hvilken type vedhæftninger, der udløser en fjernelse, og at der ikke bliver gjort opmærksom på systemets eksistens i TDC?s aftalevilkår.

Det er på kant med loven, mener it-jurist Hanne Bender.

- Hvis TDC vurderer, at systemet er nødvendigt, skal selskabet på forhånd meget klart og meget tydeligt give folk besked om, at det eksisterer, at det overvåger trafikken og fjerner mails. Samtidig bør der eksistere et varslingssystem, der gør brugerne opmærksom på, at man nu befinder sig i en periode, hvor der vil blive fjernet mails, så de kan tage deres forholdsregler, siger hun.

Hos TDC er man klar over, at systemet er til gene for kunderne og overvejer at indføre en varslingsordning.

- Dette er en foranstaltning, vi har i perioder, hvor der er høj aktivitet for at sikre vores systemer. Det er ikke noget, vi ønsker at gøre, og vi har fået klager. Det er en udfordring og en balancegang mellem sikring af systemerne og genere brugerne mindst muligt, siger sikkerhedschef hos TDC erhverv, Per B. Hansen.

Han afviser, at ordningen skulle være ulovlig og henviser til, at aftalevilkårene siger, at TDC forbeholder sig ret til i perioder at begrænse brug af internettjenester af sikkerhedshensyn.

Denne artikel stammer fra fredagens trykte udgave af Computerworld.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere