Sådan forsøger fuskerne nu at snige phishing-mails forbi dit spamfilter

Spamfiltre bliver bedre og bedre til at spotte og blokere uønskede mails. Derfor forsøger de kriminelle sig nu med en ny metode til de luskede phishing-mails.

Artikel top billede

(Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

I årets tredje kvartal registrerede sikkerhedsfirmaet Kaspersky, at de it-kriminelle tog nye metoder i brug, når de med deres mails - typisk med fristende dating-tilbud, letpåklædte damer og økonomiske løfter - forsøger at råbe mail-brugerne på.

Det skriver Kaspersky i en ny rapport om spam- og phishing-situationen.

Normalt forsøger de kriminelle med en phishing-mail at få ofrene til at klikke på et link i selve mailen, hvorefter de så skal indtaste personlige informationer på den webside, de sendes til.

Den type mails bliver spamfiltrene dog også bedre og bedre til at genkende og blokere.

"I tredje kvartal fandt de cyberkriminelle på en ny måde at distribuere phishing-mails på og at slippe fordi spam-filtre på," skriver Kaspersky.

"Teksten i phishing-emailen og det falske link blev inkluderet i et PDF-dokument, der var vedhæftet emailen."

"Efter at have klikket på linket, åbnede en standard phishing-side, og brugeren blev bedt om at indtaste sine personlige informationer."

Læs også: Disse danskere klikker mest på phishing-mails

En af de ting, de kriminelle kan opnå med denne metode, er ifølge Kaspersky, at selve mailen kan se ægte ud - og sågar indeholde et link til den rigtige bank - mens PDF-dokumentet så indeholder det falske link.

"Størstedelen af de mails, der benyttede denne nye teknik, efterlignede beskeder fra banken. Som regel indeholdt selve mailen en kort tekst, der beskrev problemet - nogle gange var der slet ingen tekst," lyder det fra sikkerhedsfirmaet.

Her kommer de mange spam-mails fra

Det fremgår af Kaspersky-rapporten, at Danmark heldigvis er blandt de lande i verden, hvor færrest internetbrugere udsættes for phishing-angreb, mens Brasilien, Japan, Kina og Vietnam er de lande, hvor problemerne er størst i øjeblikket.

Kaspersky kan også fortælle, at der sendes flest spam-mails fra USA. Omkring 15 procent af alle spam-mails kommer fra USA.

Andenpladsen på denne uheldige liste går til Vietnam, mens Kina, Rusland og Tyskland også leverer deres del af de fuskede - og irriterende - mails.

Læs også:

Vigtig ny funktion i Gmail: Snart bliver du advaret mod ukrypterede emails

Disse danskere klikker mest på phishing-mails

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

SOS International

Principal Solution Architect

Københavnsområdet

Evida

Løsningsarkitekt

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job