Microsoft klar med app til Android-brugerne: Skal aflive frygt for særligt Windows-problem

En ny app fra Microsoft skal overbevise Android-brugerne om, at der skam er masser af gode apps til Windows-smartphones.

Artikel top billede

AppComparison viser Android-brugerne de apps der findes til Windows-smartphones.

Microsofts position på smartphone-markedet er ikke noget at skrive hjem om.

Grundlæggende er Microsofts store udfordring, at Windows-platformen har svært ved at få klemt sig ind på et marked, hvor Android og iOS er så dominerende.

Samtidig har selskabet svært ved at matche app-butikkernes enorme indhold hos de konkurrerende platforme.

Det er et ofte hørt argument for ikke at skifte til en Windows Phone, at der mangler den og den app. 

Mange app-udviklere foretager en beregning af, hvor de potentielt får mest ud af at bruge deres kode-kræfter, og der vil Windows Phone næsten altid ende ud som det sidste valg på grund af den beskedne udbredelse.

Microsoft: Se alle vores apps
App-udvalget til Windows-smartphones er dog blevet bedre med årene, og det er det, Microsoft nu forsøger at bevise med en ny app, AppComparison.

Der retter sig mod Android-brugerne og skal få dem til at overveje at skifte til Microsofts platform ved at aflive frygten for manglen på apps.

AppComparison, der kan hentes via Googles Play Store, har denne beskrivelse:

"Overvejer du at skifte din Android ud med en Windows Phone? AppComparison identificerer dine favorit Android-apps og matcher dem med apps, der er tilgængelige i Microsoft Store. Appen introducerer også nogle af de mest populære Windows Phone-applikationer."

Så lidt fylder Windows

Microsoft har hårdt brug for medvind på smartphone-markedet.

I en netop offentliggjort statistik over salget af smartphones til slutbrugere i tredje kvartal i år kan Gartner berette, at blot 1,7 procent af de solgte smartphones kørte med Windows.

I samme kvartal sidste år lå Windows Phone på en markedsandel på tre procent, så der er tale om en markant tilbagegang for det i forvejen hårdt pressede Microsoft-styresystem. Læs mere her.

I årets tredje kvartal fik Android en markedsandel på 84,7 procent, mens Apples markedsandel lå på 13,1 procent.

Mens der blev solgt flere iPhones og flere Android-modeller, og begge platformes markedsandel steg, så går det den modsatte vej for Windows.

Læs også:

Total Windows-nedtur: Markant dyk i antallet af solgte Windows-smartphones


Historien om Windows Phone og den barske kamp mod Android og iOS

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job