Lander mellem to stole: Derfor vil myndigheder ikke tage sig af CSC's store udbuds-skandale

Hverken Klagenævnet for Udbud eller EU-Kommissionen kommer til at tage skandalen om manglende udbud af offentlige millionkontrakter til CSC op. Det er der særlige grunde til.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Rigspolitiet og Skats årelange lovbrud med udbudsfrie forlængelser af millionkontrakter til CSC får sandsynligvis ingen konsekvenser.

For sagerne kommer aldrig forbi Klagenævnet for Udbud eller EU-Kommissionen, som kan behandle dem.

Ingen anmelder
Som Computerworld før har beskrevet, er det usandsynligt, at sagerne bliver meldt til Klagenævnet for Udbud.

De it-selskaber, som kan anmelde sagerne, ser gerne, at deres brancheforeninger gør det, men brancheforeningerne vil hellere tale sig til rette end anmelde.

Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen kan også anmelde sagerne til Klagenævnet for Udbud. Men den anmelder kun sager, hvor der er tvivl om lovligheden. Og det er der bestemt ikke, da alle parter klart erkender, at det er ulovligt, at ordrerne ikke har været i udbud.

Det kan du læse mere om her: Skats direktør: Jeg ved godt, at vores CSC-kontrakt er ulovlig

og her: Eksperter om Rigspolitiets CSC-kontrakter: Det er et klart brud på loven

Danmark er en duks
Tilbage står muligheden for, at EU-kommissionen vælger at se nærmere på sagen.

Men det er ikke en realistisk mulighed, at EU-kommissionen skulle fatte interesse for en sag af den type, fortæller partner i advokatselskabet Lett, René Offersen.

"EU-kommissionen tager det op, hvis det er principielt i et EU-perspektiv. Så tanken, om at det skulle interessere EU kommissionen, er ikke nærliggende," siger han.

For sammenlignet med andre EU-lande er Danmark faktisk en udbuds-duksene, og EU-kommissionen spilder ikke sit krudt på dukse.

"Når kommissionen ser på sit landkort, tænker den nok ikke, at Danmark har brug for et vink med en vognstang om, at reglerne skal overholdes."

Ingen klage-adgang

Og det er helt op til EU-kommissionen, om den vil tage sagerne op eller ej, forklarer René Offersen.

"Der er ikke nogen klageadgang til kommissionen, men Kommissionen holder øje med om medlemmerne overholder EU-lovgivningen."

Og det gør Danmark i høj grad, mener René Offersen.

"EU-domstolen har jo, særligt tidligere, haft rigtigt mange sager med manglende udbud fra Sydeuropa, men fra Nordeuropa er det mere sager, hvor man mener, at der er begået en fejl i et udbud. Så de her sager er undtagelser."

Klagenævnet eller ingenting

René Offersen medgiver, at der teoretisk set er andre muligheder for at få sagerne behandlet.

Eksempelvis kan anklagemyndigheden rejse en sag om straffeansvar. Men man skal nok ikke sætte sin lid til den mulighed.

"Alt andet end Klagenævnet for Udbud er som udgangspunkt spekulationer," vurderer han.

"Anklagemyndigheden i Danmark kan teoretisk set rejse en sag om strafansvar, men det er aldrig sket og det gør det heller ikke."

Heller ikke Rigsrevisionens varslede undersøgelse af udbud af offentlige it-kontrakter kan for alvor få konsekvenser.

For den bliver i virkeligheden ikke en sag om lovligheden af de manglende udbud, forklarer René Offersen.

"Rigsrevisionen er et helt andet system, som ikke har særligt meget med de udbudsretslige aspekter at gøre. Rigsrevisionen kan spørge til det økonomiske i sådan en sag. Og det kan sagtens være, at det økonomisk set er fornuftigt nok at Skat undlader udbud. For eksempel hvis Skat har skønnet, at der vil være uforholdsmæssige udgifter forbundet med at lave et udbud."

Læs også: Sådan kan Skat og Rigspolitiet slippe ud af det ulykkelige ægteskab med CSC

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Metroselskabet I/S

Ledelsesassistent for Digitalisering & IT

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job