Nyt danskudviklet antihacker-værktøj skal sikre mod spionage

Industriens Fond og en tidligere PET-chef skal udvikle sikkerhedssoftware, der skal beskytte danske virksomheder mod industrispionage fra fremmede lande.

Artikel top billede

Industriens Fond fortæller nu, at man vil udvikle software til sikkerhedsbrug.

Målet er at bevidstgøre danske virksomheder om deres beredskab mod industrispionage.

Ifølge Dansk Industri (DI) bliver små og mellemstore danske industrivirksomheder i stigende grad ofre for industrispionage.

Konsekvenserne er en forringet konkurrenceevne, der udhuler virksomhedernes vækstpotentiale.

Derfor har Industriens Fond nu besluttet at finansiere udviklingen af en kombineret selvtest og værktøjskasse, der skal styrke danske industrivirksomheders beskyttelse mod industrispionage.

Det nye sikkerhedsværktøj, der er døbt CounterSpy, vil bygge på erfaringer fra blandt andet efterretnings- og sikkerhedstjenester i ind- og udland og vil dække alle områder af sikkerhed med relevans for industrispionage.

Værktøjet kortlægger blandt andet virksomhedens sikkerhed i forbindelse med: governance, management, beredskab, fysisk sikkerhed, IT-sikkerhed, personsikkerhed og rejsesikkerhed.

"Danske industrivirksomheder står med seriøse udfordringer i forhold til industrispionage, når det gælder kampen mod konkurrenter, kriminelle og fremmede stater. Samtidig er det for mange virksomheder vanskeligt at få overblik over opgaven med at beskytte forretningen mod industrispionage," lyder det fra administrerende direktør i Industriens Fond, Mads Lebech i en pressemeddelelse.

Tidligere PET-chef skal udvikle

Projektet består først og fremmest i udviklingen af et digitalt værktøj til danske industrivirksomheder, så de dels får overblik over deres aktuelle beskyttelse imod industrispionage, dels udstyres med konkrete anbefalinger til at forbedre eller udvikle passende værn mod spionage.

Pengene til projektet giver man til efterretnings- og sikkerhedsvirksomheden Certa, der er grundlagt af blandt andre tidligere chef for PET, Jakob Scharf.

"Med udviklingen af dette nye, digitale værktøj er det vores hensigt at skærpe opmærksomheden mod industrispionage ved at bevidstgøre virksomheder om trusler og risici samt ikke mindst deres aktuelle beskyttelsesniveau. Samtidig udstyrer vi virksomhederne med vejledende, gode råd til, hvordan de videre arbejder med at øge deres sikkerhed," siger Jakob Scharf, direktør i Certa.

Virksomheder vil først skulle besvare en række spørgsmål, og på basis af svarene genererer værktøjet en statusrapport, og herefter opstiller værktøjet en række individuelle, gode råd, som virksomhederne herefter anbefales at arbejde videre med.

CounterSpy forventes at være klar til brug sidst i 2016.

Læs også:
Hollandsk politi hacker krypteret smartphone: Sådan har det kunnet lade sig gøre

Hackere blærer sig på de sociale medier med reklamevideoer og billeder

Dansk it-direktør: Vi har brug for et nyt og stærkt it-tilsyn

Sådan er trusselsniveauet i Danmark lige nu: Disse ting truer især det danske it-landskab

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Almegård Kaserne på Bornholm

Bornholm

Shure Scandinavia A/S

Signal Processing Developer with Ambitions

Københavnsområdet

KMD A/S

Project Director

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksspecialister (flere roller) til opbygning af Forsvaret nye IT-platform

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car