Nyt danskudviklet antihacker-værktøj skal sikre mod spionage

Industriens Fond og en tidligere PET-chef skal udvikle sikkerhedssoftware, der skal beskytte danske virksomheder mod industrispionage fra fremmede lande.

Artikel top billede

Industriens Fond fortæller nu, at man vil udvikle software til sikkerhedsbrug.

Målet er at bevidstgøre danske virksomheder om deres beredskab mod industrispionage.

Ifølge Dansk Industri (DI) bliver små og mellemstore danske industrivirksomheder i stigende grad ofre for industrispionage.

Konsekvenserne er en forringet konkurrenceevne, der udhuler virksomhedernes vækstpotentiale.

Derfor har Industriens Fond nu besluttet at finansiere udviklingen af en kombineret selvtest og værktøjskasse, der skal styrke danske industrivirksomheders beskyttelse mod industrispionage.

Det nye sikkerhedsværktøj, der er døbt CounterSpy, vil bygge på erfaringer fra blandt andet efterretnings- og sikkerhedstjenester i ind- og udland og vil dække alle områder af sikkerhed med relevans for industrispionage.

Værktøjet kortlægger blandt andet virksomhedens sikkerhed i forbindelse med: governance, management, beredskab, fysisk sikkerhed, IT-sikkerhed, personsikkerhed og rejsesikkerhed.

"Danske industrivirksomheder står med seriøse udfordringer i forhold til industrispionage, når det gælder kampen mod konkurrenter, kriminelle og fremmede stater. Samtidig er det for mange virksomheder vanskeligt at få overblik over opgaven med at beskytte forretningen mod industrispionage," lyder det fra administrerende direktør i Industriens Fond, Mads Lebech i en pressemeddelelse.

Tidligere PET-chef skal udvikle

Projektet består først og fremmest i udviklingen af et digitalt værktøj til danske industrivirksomheder, så de dels får overblik over deres aktuelle beskyttelse imod industrispionage, dels udstyres med konkrete anbefalinger til at forbedre eller udvikle passende værn mod spionage.

Pengene til projektet giver man til efterretnings- og sikkerhedsvirksomheden Certa, der er grundlagt af blandt andre tidligere chef for PET, Jakob Scharf.

"Med udviklingen af dette nye, digitale værktøj er det vores hensigt at skærpe opmærksomheden mod industrispionage ved at bevidstgøre virksomheder om trusler og risici samt ikke mindst deres aktuelle beskyttelsesniveau. Samtidig udstyrer vi virksomhederne med vejledende, gode råd til, hvordan de videre arbejder med at øge deres sikkerhed," siger Jakob Scharf, direktør i Certa.

Virksomheder vil først skulle besvare en række spørgsmål, og på basis af svarene genererer værktøjet en statusrapport, og herefter opstiller værktøjet en række individuelle, gode råd, som virksomhederne herefter anbefales at arbejde videre med.

CounterSpy forventes at være klar til brug sidst i 2016.

Læs også:
Hollandsk politi hacker krypteret smartphone: Sådan har det kunnet lade sig gøre

Hackere blærer sig på de sociale medier med reklamevideoer og billeder

Dansk it-direktør: Vi har brug for et nyt og stærkt it-tilsyn

Sådan er trusselsniveauet i Danmark lige nu: Disse ting truer især det danske it-landskab

Annonceindlæg fra Computerworld

Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird