Virksomhederne klar til Windows 10: Aldrig før har interessen for et nyt Windows været så massiv

Virksomhedernes interesse og planer for opgradering til det nyeste Windows har aldrig før i Windows-historien været så massiv.

Artikel top billede

Den megen hype om Windows 10 - og Microsofts ihærdige forsøg på at få brugerne til at opgradere - har for alvor vækket interessen for Windows 10 hos erhvervsbrugerne.

Faktisk er interessen for den nye Windows-version større end nogensinde før i Windows' lange historie, hvor version på version har ramt markedet med få års mellemrum.

Det skriver vores kolleger på det amerikanske Computerworld med udgangspunkt i et interview med Gartner.

Selvom interessen for Windows 10 hos mange viksomheder endnu ikke har resulteret i en egentlig udrulning på tværs af organisationen, så tyder alt på, at skiftet til den nye udgave af Windows kommer til at gå hurtigere end nogensinde før, lyder det fra Gartner-analytiker Steve Kleynhans.

"Den interesse, vores kundebase udtrykker, og typen af spørgsmål, de stiller, indikerer et langt hurtigere skift til Windows 10 end ved noget andet tidligere operativsystem," siger han til Computerworld.

Microsoft meddeler: Besked om at opgradere til Windows 10 på vej til virksomheder

Steve Kleynhans forklarer, hvordan virksomhederne i forbindelse med eksempelvis Windows 7 i over halvandet år efter lanceringen stillede spørgsmål ved, om det overhovedet var relevant, og hvordan man eventuelt kunne opgradere.

"Her har vi set det komprimeret til omkring ni måneder. Virksomhederne spørger allerede 'hvordan gør vi?', og 'hvordan går det med andres pilot-projekter?'"

Derfor hitter Windows 10

Gartner-analytikeren peger desuden på, at erhvervsudgaverne af Windows 10 er endnu nyere end det Windows 10, som forbrugerne allerede har taget til sig i stor stil, siden lanceringen sidste sommer.

"For en virksomhed var Windows 10 ikke komplet eller stabilt indtil for otte uger siden. Så fra deres perspektiv er OS'et kun et par måneder gammelt," siger han til Computerworld US med henvisning til opdateringen 1511, der blev udsendt i november og blandt andet inkluderede den fulde understøttelse af Windows Update for Business og en app store til virksomhederne.

Læs også: Eksperter slår fast: Windows 10 bliver den største succes nogensinde - vil også slå Windows 7 og XP

Gartner har også tidligere vurderet, at Windows 10 bliver den største succes nogensinde - og også vil slå Windows 7 og XP, hvad angår udbredelsen.

Forklaringen er ikke blot, at Windows 10 er et ganske glimrende og veldesignet styresystem, men også at Microsoft giver det gratis til forbrugerne og har været meget fremme i skoene med at opfordre brugerne til at installere styresystemet.

Samme fremgangsmåde er Microsoft nu begyndt at bruge over for de små virksomheder.

Det betyder, at de virksomheder, der kører Windows 7 og Windows 8.1 modtager notifikationer på brugernes pc'er om, at Windows 10 er klar til at blive installeret. Læs mere om det her.

Det interessante ved den nye melding fra Gartner er, at den primært går på de store virksomheder og koncerner, der altså nu også for alvor har Windows 10 i kikkerten.

Læs også:

Eksperter slår fast: Windows 10 bliver den største succes nogensinde - vil også slå Windows 7 og XP

Microsoft meddeler: Besked om at opgradere til Windows 10 på vej til virksomheder

Nu rykker Windows 10 også i virksomhederne: Her er planen for opgradering

It-chefer glade for de konstante Windows 10-opdateringer: Derfor er det en bedre model

Annonceindlæg fra Comm2ig

Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

KMD A/S

Senior Business Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job