"Jeg bliver normalt ikke mundlam, men jeg taber simpelthen totalt kæben så langt, at den nærmest bøjer to ribben"

"Jeg bliver normalt ikke mundlam, men jeg taber simpelthen totalt kæben så langt, at den nærmest bøjer to ribben."

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

"Lige efter jeg var begyndt i Sony, kommunikerede jeg en del med en højt-placeret japansk chef, Satoshi-san, som fremstod som en meget ordentlig og korrekt manager og forretningsmand.

Efter et stykke tid blev det besluttet, at han skulle komme på besøg i vores kontor i Lund i Sverige, hvor jeg arbejder.

Jeg aftaler med en kollega, at han skal tage imod Satoshi-san, indtil jeg dukker op.

Jeg ankommer så til kontoret og braser lige ind i et andet møde, som min kollega Thomas er i gang med med en eller anden japansk popstjerne med sort strithår, øreringe, fingerringe med dødningehoveder og en stor cowboyjakke med pels på.

Jeg lukker straks døren, for jeg er åbenbart kommet for tidligt, så jeg går en lille tur rundt i gangene.

Men da jeg kommer tilbage, sidder ham japaneren der stadig.

Så jeg siger 'pst Thomas, undskyld, hvor fanden er Satoshi-san henne?"

Så peger Thomas på popstjernen og siger: "Ken, please let me introduce Satoshi-san."

Jeg bliver normalt ikke mundlam, men jeg taber simpelthen totalt kæben så langt, at den nærmest bøjer to ribben.

Jeg står bare der og glor på ham.

Jeg havde jo forestillet mig en japansk topchef i formelt jakkesæt, for sådan går de jo altid klædt derhjemme.

Jeg har siden set det samme flere gange: Derhjemme i HQ er japanerne lige så formelle som alle andre, men når de rejser herop, nyder de den nordiske frihed til at klæde sig, som de vil.

Så ankommer selv executive vice presidents på vores kontor i jeans, gummisko eller joggingtøj, ha ha, det er så sjovt.

Når der så er formelle møder, så kommer de i jakkesæt igen - især hvis der er andre japanere til stede.

Japanerne er ekstremt ordentlige og hierakiske og respektfulde, og det er enormt vigtigt for dem, at facaden aldrig krakelerer.

Det er en styrke, men også noget, som jeg tror, at mange japanere måske kæmper med, fordi de måske føler sig spærret inde.

Så finder de deres egne veje til at springe lidt ud af rammerne engang imellem - for eksempel ved at klæde sig, som de har lyst til, når de kommer her.

Når jeg så møder de samme mennesker hjemme i Japan, er de igen iklædt jakkesæt og har igen den formelle, klassiske, japanske facade."

Ken Bonefeld Nielsen, chef for Corporate Security & ACA Department, Sony Mobile Communications

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job