"Jeg bliver normalt ikke mundlam, men jeg taber simpelthen totalt kæben så langt, at den nærmest bøjer to ribben"

"Jeg bliver normalt ikke mundlam, men jeg taber simpelthen totalt kæben så langt, at den nærmest bøjer to ribben."

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

"Lige efter jeg var begyndt i Sony, kommunikerede jeg en del med en højt-placeret japansk chef, Satoshi-san, som fremstod som en meget ordentlig og korrekt manager og forretningsmand.

Efter et stykke tid blev det besluttet, at han skulle komme på besøg i vores kontor i Lund i Sverige, hvor jeg arbejder.

Jeg aftaler med en kollega, at han skal tage imod Satoshi-san, indtil jeg dukker op.

Jeg ankommer så til kontoret og braser lige ind i et andet møde, som min kollega Thomas er i gang med med en eller anden japansk popstjerne med sort strithår, øreringe, fingerringe med dødningehoveder og en stor cowboyjakke med pels på.

Jeg lukker straks døren, for jeg er åbenbart kommet for tidligt, så jeg går en lille tur rundt i gangene.

Men da jeg kommer tilbage, sidder ham japaneren der stadig.

Så jeg siger 'pst Thomas, undskyld, hvor fanden er Satoshi-san henne?"

Så peger Thomas på popstjernen og siger: "Ken, please let me introduce Satoshi-san."

Jeg bliver normalt ikke mundlam, men jeg taber simpelthen totalt kæben så langt, at den nærmest bøjer to ribben.

Jeg står bare der og glor på ham.

Jeg havde jo forestillet mig en japansk topchef i formelt jakkesæt, for sådan går de jo altid klædt derhjemme.

Jeg har siden set det samme flere gange: Derhjemme i HQ er japanerne lige så formelle som alle andre, men når de rejser herop, nyder de den nordiske frihed til at klæde sig, som de vil.

Så ankommer selv executive vice presidents på vores kontor i jeans, gummisko eller joggingtøj, ha ha, det er så sjovt.

Når der så er formelle møder, så kommer de i jakkesæt igen - især hvis der er andre japanere til stede.

Japanerne er ekstremt ordentlige og hierakiske og respektfulde, og det er enormt vigtigt for dem, at facaden aldrig krakelerer.

Det er en styrke, men også noget, som jeg tror, at mange japanere måske kæmper med, fordi de måske føler sig spærret inde.

Så finder de deres egne veje til at springe lidt ud af rammerne engang imellem - for eksempel ved at klæde sig, som de har lyst til, når de kommer her.

Når jeg så møder de samme mennesker hjemme i Japan, er de igen iklædt jakkesæt og har igen den formelle, klassiske, japanske facade."

Ken Bonefeld Nielsen, chef for Corporate Security & ACA Department, Sony Mobile Communications

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S