"Min oprindelige forretningsplan er den mest downloadede forretningsplan på Amino - jeg havde aldrig drømt om, at mit firma ville blive så stort"

"I det hele taget har der aldrig på noget tidspunkt været andre, der troede lige så meget på firmaet, som jeg selv gjorde. Det er blandt andet derfor, at jeg stadig ejer de fleste af aktierne."

Artikel top billede

Foto: Anne-Mette Vinter

I aften [fredag, red] fejrer vi 20 års jubilæum for Jobindex. Der er over 200 tilmeldte, så det bliver den største og flotteste fest, vi nogensinde har holdt.

Da jeg etablerede Jobindex for 20 år siden, havde jeg aldrig drømt om, at det ville blive så stort.

Jeg havde regnet med, at det måske kunne blive til 30-40 medarbejdere.

Jeg formulerede oprindeligt en forretningsplan og forsøgte at skaffe venture-kapital, men det lykkedes bare aldrig.

I det hele taget har der aldrig på noget tidspunkt været andre, der troede lige så meget på firmaet, som jeg selv gjorde. Det er blandt andet derfor, at jeg stadig ejer de fleste af aktierne.

For nogle år siden efterlyste Martin Thorborg gamle forretningsplaner, og han har lagt den oprindelige forretningsplan for Jobindex fra 1998 op på Amino.

Det var før Berlingske Tidende kom på internettet, og dengang havde firmaet kun to medarbejdere og en omsætning på 200.000 kroner.

Det er den mest downloadede forretningsplan på Amino, og her kan man jo læse, hvad jeg oprindeligt tænkte, da jeg grundlagde firmaet.

Du kan finde den oprindelige forretningsplan her.

Kaare Danielsen, grundlægger, hovedaktionær og koncernchef, Jobindex.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S