"Min oprindelige forretningsplan er den mest downloadede forretningsplan på Amino - jeg havde aldrig drømt om, at mit firma ville blive så stort"

"I det hele taget har der aldrig på noget tidspunkt været andre, der troede lige så meget på firmaet, som jeg selv gjorde. Det er blandt andet derfor, at jeg stadig ejer de fleste af aktierne."

Artikel top billede

Foto: Anne-Mette Vinter

I aften [fredag, red] fejrer vi 20 års jubilæum for Jobindex. Der er over 200 tilmeldte, så det bliver den største og flotteste fest, vi nogensinde har holdt.

Da jeg etablerede Jobindex for 20 år siden, havde jeg aldrig drømt om, at det ville blive så stort.

Jeg havde regnet med, at det måske kunne blive til 30-40 medarbejdere.

Jeg formulerede oprindeligt en forretningsplan og forsøgte at skaffe venture-kapital, men det lykkedes bare aldrig.

I det hele taget har der aldrig på noget tidspunkt været andre, der troede lige så meget på firmaet, som jeg selv gjorde. Det er blandt andet derfor, at jeg stadig ejer de fleste af aktierne.

For nogle år siden efterlyste Martin Thorborg gamle forretningsplaner, og han har lagt den oprindelige forretningsplan for Jobindex fra 1998 op på Amino.

Det var før Berlingske Tidende kom på internettet, og dengang havde firmaet kun to medarbejdere og en omsætning på 200.000 kroner.

Det er den mest downloadede forretningsplan på Amino, og her kan man jo læse, hvad jeg oprindeligt tænkte, da jeg grundlagde firmaet.

Du kan finde den oprindelige forretningsplan her.

Kaare Danielsen, grundlægger, hovedaktionær og koncernchef, Jobindex.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S