"Min oprindelige forretningsplan er den mest downloadede forretningsplan på Amino - jeg havde aldrig drømt om, at mit firma ville blive så stort"

"I det hele taget har der aldrig på noget tidspunkt været andre, der troede lige så meget på firmaet, som jeg selv gjorde. Det er blandt andet derfor, at jeg stadig ejer de fleste af aktierne."

Artikel top billede

Foto: Anne-Mette Vinter

I aften [fredag, red] fejrer vi 20 års jubilæum for Jobindex. Der er over 200 tilmeldte, så det bliver den største og flotteste fest, vi nogensinde har holdt.

Da jeg etablerede Jobindex for 20 år siden, havde jeg aldrig drømt om, at det ville blive så stort.

Jeg havde regnet med, at det måske kunne blive til 30-40 medarbejdere.

Jeg formulerede oprindeligt en forretningsplan og forsøgte at skaffe venture-kapital, men det lykkedes bare aldrig.

I det hele taget har der aldrig på noget tidspunkt været andre, der troede lige så meget på firmaet, som jeg selv gjorde. Det er blandt andet derfor, at jeg stadig ejer de fleste af aktierne.

For nogle år siden efterlyste Martin Thorborg gamle forretningsplaner, og han har lagt den oprindelige forretningsplan for Jobindex fra 1998 op på Amino.

Det var før Berlingske Tidende kom på internettet, og dengang havde firmaet kun to medarbejdere og en omsætning på 200.000 kroner.

Det er den mest downloadede forretningsplan på Amino, og her kan man jo læse, hvad jeg oprindeligt tænkte, da jeg grundlagde firmaet.

Du kan finde den oprindelige forretningsplan her.

Kaare Danielsen, grundlægger, hovedaktionær og koncernchef, Jobindex.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S