"Min oprindelige forretningsplan er den mest downloadede forretningsplan på Amino - jeg havde aldrig drømt om, at mit firma ville blive så stort"

"I det hele taget har der aldrig på noget tidspunkt været andre, der troede lige så meget på firmaet, som jeg selv gjorde. Det er blandt andet derfor, at jeg stadig ejer de fleste af aktierne."

Artikel top billede

Foto: Anne-Mette Vinter

I aften [fredag, red] fejrer vi 20 års jubilæum for Jobindex. Der er over 200 tilmeldte, så det bliver den største og flotteste fest, vi nogensinde har holdt.

Da jeg etablerede Jobindex for 20 år siden, havde jeg aldrig drømt om, at det ville blive så stort.

Jeg havde regnet med, at det måske kunne blive til 30-40 medarbejdere.

Jeg formulerede oprindeligt en forretningsplan og forsøgte at skaffe venture-kapital, men det lykkedes bare aldrig.

I det hele taget har der aldrig på noget tidspunkt været andre, der troede lige så meget på firmaet, som jeg selv gjorde. Det er blandt andet derfor, at jeg stadig ejer de fleste af aktierne.

For nogle år siden efterlyste Martin Thorborg gamle forretningsplaner, og han har lagt den oprindelige forretningsplan for Jobindex fra 1998 op på Amino.

Det var før Berlingske Tidende kom på internettet, og dengang havde firmaet kun to medarbejdere og en omsætning på 200.000 kroner.

Det er den mest downloadede forretningsplan på Amino, og her kan man jo læse, hvad jeg oprindeligt tænkte, da jeg grundlagde firmaet.

Du kan finde den oprindelige forretningsplan her.

Kaare Danielsen, grundlægger, hovedaktionær og koncernchef, Jobindex.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen