It-system har luret bølgernes dynamik: Kan forudsige kæmpebølger på havet

Nyt it-system kan forudsige pludselige kæmpebølger på havet - de såkaldte 'rogue waves' - som mange skibe gennem årene er blevet ramt af.

Artikel top billede

Det er blandt søfolk et velkendt fænomen, at skibe kan blive ramt af pludseligt opståede kæmper-bølger, der dukker op nærmest ud af det blå, og som er væsentligt større - op til otte gange - end de omgående bølger.

Disse bølger - de såkaldte 'rogue waves' - kan være farlige og overrumplende.

Nu kan det imidlertid snart være slut med at blive overrumplet af de store bølger.

Et udviklingshold fra det amerikanske teknologi-universitet MIT har nemlig udviklet et it-system, der via avancerede analyse-metoder kan forudsige, hvor og hvornår der dukker en monster-bølge op på havet.

Ifølge forskerne kan systemet forudsige de store bølger med to til tre minutter, hvilket er nok til, at besætningerne på skibe, boreplatforme og lignende, kan nå under dæk og lukke skotter og lignende, inden kæmpe-bølgen rammer.

Ny tilgang

Man har en del gange tidligere forsøgt at udvikle lignende 'predictive' systemer, der kan forudsige bølge-gangen.

MIT-forskerne har imidlertid anvendt en helt ny tilgang i udviklingen af det nye 'predictive' system.

Tidligere har man som grundlag for arbejdet anvendt en beregnet hav-simulation, hvor man har forsøgt at simulere hver eneste lille bølge i det omkringliggende hav for at danne sig et samlet billede af havets tilstand.

Problemerne ved denne tilgang har imidlertid altid været, at det kræver massiv computerkraft - og lang beregningstid.

MIT-forskerne har i stedet valgt at kigge på bølgernes overordnede bevægelser.

Ifølge dem samles bølger nemlig ofte i grupper - såkaldte clusters - der ruller gennem havet i samlet flok.

De store bølger opstår, når nogle af disse bølger-clusters begynder at spille sammen og udveksle energi.

"Disse bølger taler faktisk sammen. De interagerer og udveksler energi," lyder det fra en af forskerne, Themis Sapsis.

Forskerne har i udviklingsarbejdet kigget på tilgængelig data om hav-bølger fra hav-bøjer og sammenholdt den med analyser af underliggende bølge-strømme.

Dermed har de været i stand til at kvantificere risikoen for kæmpebølger i et bestemt hav-område, hedder det.

Selve it-systemet analyserer hele tiden data fra de omkringliggende bølger, og ved at kigge på en bølge-gruppes høje og længde, kan systemet beregne risikoen for, at der opstår en kæmpebølge inden for de kommende minutter.

Du kan læse forskernes egen beskrivelse af algoritmen her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos