It-system har luret bølgernes dynamik: Kan forudsige kæmpebølger på havet

Nyt it-system kan forudsige pludselige kæmpebølger på havet - de såkaldte 'rogue waves' - som mange skibe gennem årene er blevet ramt af.

Artikel top billede

Det er blandt søfolk et velkendt fænomen, at skibe kan blive ramt af pludseligt opståede kæmper-bølger, der dukker op nærmest ud af det blå, og som er væsentligt større - op til otte gange - end de omgående bølger.

Disse bølger - de såkaldte 'rogue waves' - kan være farlige og overrumplende.

Nu kan det imidlertid snart være slut med at blive overrumplet af de store bølger.

Et udviklingshold fra det amerikanske teknologi-universitet MIT har nemlig udviklet et it-system, der via avancerede analyse-metoder kan forudsige, hvor og hvornår der dukker en monster-bølge op på havet.

Ifølge forskerne kan systemet forudsige de store bølger med to til tre minutter, hvilket er nok til, at besætningerne på skibe, boreplatforme og lignende, kan nå under dæk og lukke skotter og lignende, inden kæmpe-bølgen rammer.

Ny tilgang

Man har en del gange tidligere forsøgt at udvikle lignende 'predictive' systemer, der kan forudsige bølge-gangen.

MIT-forskerne har imidlertid anvendt en helt ny tilgang i udviklingen af det nye 'predictive' system.

Tidligere har man som grundlag for arbejdet anvendt en beregnet hav-simulation, hvor man har forsøgt at simulere hver eneste lille bølge i det omkringliggende hav for at danne sig et samlet billede af havets tilstand.

Problemerne ved denne tilgang har imidlertid altid været, at det kræver massiv computerkraft - og lang beregningstid.

MIT-forskerne har i stedet valgt at kigge på bølgernes overordnede bevægelser.

Ifølge dem samles bølger nemlig ofte i grupper - såkaldte clusters - der ruller gennem havet i samlet flok.

De store bølger opstår, når nogle af disse bølger-clusters begynder at spille sammen og udveksle energi.

"Disse bølger taler faktisk sammen. De interagerer og udveksler energi," lyder det fra en af forskerne, Themis Sapsis.

Forskerne har i udviklingsarbejdet kigget på tilgængelig data om hav-bølger fra hav-bøjer og sammenholdt den med analyser af underliggende bølge-strømme.

Dermed har de været i stand til at kvantificere risikoen for kæmpebølger i et bestemt hav-område, hedder det.

Selve it-systemet analyserer hele tiden data fra de omkringliggende bølger, og ved at kigge på en bølge-gruppes høje og længde, kan systemet beregne risikoen for, at der opstår en kæmpebølge inden for de kommende minutter.

Du kan læse forskernes egen beskrivelse af algoritmen her.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job