Sikkerhedssjusk: 20.000 personer kan se patientdata i Region Hovedstaden

Region Hovedstadens elektroniske patientjournalsystem er ude i et ekstremt hårdt blæsevejr på grund af dårlig sikkerhed. Det ligner grov sjusk med følsomme informationer. lyder anklagen.

Artikel top billede

Region Hovedstades elektroniske patient-journalsystem er ude i et ekstremt hårdt blæsevejr på grund af dårlig sikkerhed. Det ligner grov sjusk med følsomme informationer.

Dårlig disciplin omkring adgang til indholdet i Region Hovedstadens patientjournaler får nu panderynkerne frem hos Datatilsynet.

Datatilsynet har i første omgang henvendt sig til Regionen i forbindelse med huller i et bookingsystem på Rigshospitalet. Men det viser nu, at problemerne angiveligt stikker langt dybere.

Det skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Avisen beretter om store huller datasikkerheden omkring de elektroniske patientjournaler i Region Hovedstaden. Huller, der har stået åbne i flere år.

Patientjournaler indeholder strengt fortrolige oplysninger om alle undersøgelser, diagnoser eller behandlinger af borgerne i Regionen.

Læs også: Psykiatrisk klinik begår kapitalbrøler: Afslører patient-navne i masse-mail

Dårlig adgangsdiciplin

Problemerne er opstået i forbindelse med dårlig disciplin i forbindelse med tildeling af rettigheder til personer, der ikke burde have adgang til følsomme oplysninger, eksempelvis portører og økonomifolk.

Ligeledes er der ikke blevet lukket ned for rettigheder til personer, der ikke længere arbejder i regionen. Der udtales blandt andet kritik omkring læger og sygeplejersker, der ikke har fået lukket for adgangen når de eksempelvis har skiftet job.

Læs også: Rigsrevisionen giver tørre tæsk til EPJ: Halter fortsat langt bagefter

Ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten handler det om lige godt 20.000 brugere, så der er tale om et gabende hul ind i systemerne.

Der er i alt godt 52.000, der har adgang til systemerne, hvoraf altså godt 40 procent ikke burde have det.

Datatilsynet er i gang med at se på sagen og har ikke ønsket at kommentere den overfor avisen.

I Region Hovedstaden har man kendt til problemerne i en rum tid og der er igangsat et projekt, der skal lukke adgangen til patientjournalerne.

Læs også: Hård kritik fra Rigsrevisionen: It-sikkerheden sejler hos Rigspolitiet

Men håndteringen af sikkerheden bliver kritiseret.

"Det er helt ufatteligt. Systemet virker pivåbent, og kontrollen mangelfuld. Regionen har tilsyneladende i årevis forsømt sin pligt til at sikre, at kun de ansatte, der lovligt kan indhente patientoplysninger," siger sundhedsjurist Kent Kristensen til Morgenavisen Jyllands-Posten.

Læs også:
Millioner af patient-data forsvundet med bærbar pc

Dansk læge bygger nyt it-system - sladrer om sygdom hos patienterne

Hvad dælen? Efter 20 år taler hospitalernes it-systemer sammen

Psykiatrisk klinik begår kapitalbrøler: Afslører patient-navne i masse-mail

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S