Sikkerhedssjusk: 20.000 personer kan se patientdata i Region Hovedstaden

Region Hovedstadens elektroniske patientjournalsystem er ude i et ekstremt hårdt blæsevejr på grund af dårlig sikkerhed. Det ligner grov sjusk med følsomme informationer. lyder anklagen.

Artikel top billede

Region Hovedstades elektroniske patient-journalsystem er ude i et ekstremt hårdt blæsevejr på grund af dårlig sikkerhed. Det ligner grov sjusk med følsomme informationer.

Dårlig disciplin omkring adgang til indholdet i Region Hovedstadens patientjournaler får nu panderynkerne frem hos Datatilsynet.

Datatilsynet har i første omgang henvendt sig til Regionen i forbindelse med huller i et bookingsystem på Rigshospitalet. Men det viser nu, at problemerne angiveligt stikker langt dybere.

Det skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Avisen beretter om store huller datasikkerheden omkring de elektroniske patientjournaler i Region Hovedstaden. Huller, der har stået åbne i flere år.

Patientjournaler indeholder strengt fortrolige oplysninger om alle undersøgelser, diagnoser eller behandlinger af borgerne i Regionen.

Læs også: Psykiatrisk klinik begår kapitalbrøler: Afslører patient-navne i masse-mail

Dårlig adgangsdiciplin

Problemerne er opstået i forbindelse med dårlig disciplin i forbindelse med tildeling af rettigheder til personer, der ikke burde have adgang til følsomme oplysninger, eksempelvis portører og økonomifolk.

Ligeledes er der ikke blevet lukket ned for rettigheder til personer, der ikke længere arbejder i regionen. Der udtales blandt andet kritik omkring læger og sygeplejersker, der ikke har fået lukket for adgangen når de eksempelvis har skiftet job.

Læs også: Rigsrevisionen giver tørre tæsk til EPJ: Halter fortsat langt bagefter

Ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten handler det om lige godt 20.000 brugere, så der er tale om et gabende hul ind i systemerne.

Der er i alt godt 52.000, der har adgang til systemerne, hvoraf altså godt 40 procent ikke burde have det.

Datatilsynet er i gang med at se på sagen og har ikke ønsket at kommentere den overfor avisen.

I Region Hovedstaden har man kendt til problemerne i en rum tid og der er igangsat et projekt, der skal lukke adgangen til patientjournalerne.

Læs også: Hård kritik fra Rigsrevisionen: It-sikkerheden sejler hos Rigspolitiet

Men håndteringen af sikkerheden bliver kritiseret.

"Det er helt ufatteligt. Systemet virker pivåbent, og kontrollen mangelfuld. Regionen har tilsyneladende i årevis forsømt sin pligt til at sikre, at kun de ansatte, der lovligt kan indhente patientoplysninger," siger sundhedsjurist Kent Kristensen til Morgenavisen Jyllands-Posten.

Læs også:
Millioner af patient-data forsvundet med bærbar pc

Dansk læge bygger nyt it-system - sladrer om sygdom hos patienterne

Hvad dælen? Efter 20 år taler hospitalernes it-systemer sammen

Psykiatrisk klinik begår kapitalbrøler: Afslører patient-navne i masse-mail

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Statens IT

    Netscaler specialist til Statens It

    Københavnsområdet

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

    Region Sjælland

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job