It-giganter i heftigt slagsmål om industrispionage for seks milliarder kroner

It-giganterne Tata og Epic Systems er røget i totterne på hinanden med beskyldninger om tyveri af forretningshemmeligheder. Indtil videre er sagen endt med en bøde på godt seks milliarder kroner.

Artikel top billede

Den indiske it-gigant Tata Consultancy Services (TCS) og den amerikanske it-virksomhed Epic Systems er røget i totterne på hinanden, efter Epic har anklaget TCS for at stjæle forretningshemmeligheder.

En dommer i Epic Systems hjemstat Wisconsin har for nyligt tildelt TCS en bøde på 940 millioner dollar svarende til 6,2 milliarder kroner for at stjæle hemmeligheder fra Epic Systems.

I Danmark er de to selskaber blandt andet kendt fra, at TCS leverer it-drift til TDC, mens Epic Systems eksempelvis leverer den store sundhedsplatform til Region Hovedstaden og Region Sjælland.

Bøden er fordelt på 240 millioner i kompenserende skadeserstatning, mens 700 millioner dollar er i bod, skriver The Financial Times ovenpå domsafsigelsen.

TCS har med det samme anket sagen.

"Skamløst tyveri"

Ifølge The Financial Times har Epic Systems anklaget den indiske it-gigants amerikanske datterselskab Tata America International Corporation for, at virksomhedens medarbejdere har begået 'skamløst tyveri'.

Tyveriet skulle være sket i form af forretningshemmeligheder, fortrolige informationer, dokumenter og data.

Ifølge anklagen fra Epic Systems har det påståede tyveri været styret fra Tata-hovedkvarteret i den indiske millionby Mumbai, mens datterselskabet TCS konsulterede en af Epic Systems' kunder, Kaiser Permanente.

TCS har afvist alle anklager og fremhæver, at anklagerne ikke i tilstrækkelig grad bliver understøttet af beviser.

Derfor har TCS i agt at forsvare sig 'kraftigt' ved højere retsinstanser i den kommende tid.

Læs også:

Ny direktør for it-gigant i Danmark: Her er vores planer for den danske forretning

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    QNAP High Availability sikrer kontinuerlig storage-tjeneste og systemtilgængelighed

    QNAP High Availability er nem at implementere og bruge – og omkostningseffektiv. Perfekt til mindre virksomheder og professionelle med små budgetter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly