Den mobile revolution er over os - og det får konsekvenser for dig

Den mobile revolution er over os, og det skaber en flodbølge af forandringer.

Artikel top billede

12.000 ansatte hos chip-giganten Intel må nu se sig om efter et nyt arbejde.

Det sker efter, at den amerikanske chip-gigant for nylig meddelte, at den på grund af et faldende pc-salg må afskedige 11 procent af virksomhedens ansatte.

Det kan du læse mere om her: Helt nyt Intel på vej: Her er det nye Intel efter gigantisk fyringsrunde og omstrukturering

Det faldende pc-salg er en konsekvens af, at pc'erne i øjeblikket bliver disrupted af mobile enheder som tablets og især smartphones, der i tilstrækkelig grad dækker mange menneskers computer-behov.

I mange tilfælde løser de mobile enheder sågar de ikke arbejdsrelaterede behov betragteligt bedre end en pc.

E-handels-gigant må omstille sig

Denne type disruption rammer bredt og påvirker også virksomheder, der ikke er direkte involveret i produktionen af de produkter, som bliver udkonkurreret.

Fornylig bragte vi på Computerworld.dk et interview med Christoph Lütke Schelhow, der er user experience-chef for Zalando, der er en af Europas helt store e-handels-giganter.

Disruptionen af pc'en har også haft mærkbare konsekvenser for Zalando. Christoph Lütke Schelhow fortæller, at mere end 60 procent af Zalandos trafik i dag stammer fra mobile enheder.

Da Zalando blev stiftet i 2008 blev langt de fleste indkøb foretaget på traditionelle computere og mobiltrafikken var stort set nul.

Denne udvikling betyder, at Zalando har måtte omstille sig til den nye virkelighed og har måtte gentænke sin forretningsmodel og hele brugeroplevelsen.

Mobilen overtager flere og flere dele af vores hverdag. Det har konsekvenser for alle brancher.  

Mobilen æder verdenen

I 2011 skrev Netscape-stifteren og it-investoren Marc Andreessen en sidenhen berømt artikel i Wall Street Journal med titlen Software Eats The World. 

I dag fem år seneste kunne vi skrive samme artikel, men med den afgørende forskel, at det nu er mobile enheder som smartphones og tablets, der æder verden. 

I artiklen argumenterer Andreessen for, at når software æder verdenen, så har det konsekvenser langt udover it-verdenen.

Det skaber ikke bare ringe i vandet. Det skaber en flodbølge af forandring, når software bliver integreret i alle dele af den verden, som vi omgiver os med. 

Når mobile enheder i stigende grad overtager vores hverdag kræver det på tilsvarende vis, at virksomheder tilpasser sig det nye virkelighed.

Det gælder for den store chip-producent, e-handels-giganten og et online medie, som det, du læser lige nu.

Læs også:

Apple, Google og Microsoft i skattely: Vi står i et moralsk dilemma

Online-gigant: Derfor kommer mobil-handel til at vippe pc'en af pinden

Helt nyt Intel på vej: Her er det nye Intel efter gigantisk fyringsrunde og omstrukturering

Intel fyrer 11 procent af medarbejderne: 12.000 ansatte skal ud af vagten

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København Ø

Compliance Day 2025

Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

Sikkerhed | Klampenborg

Årets CISO 2025

Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S