Tidsrejser, traumer og den svære kunst at gøre det hele om

Den kommende film Redux Redux kredser om gentagelser, valg og konsekvenser i en fortælling, hvor fortiden aldrig helt er forbi.

Artikel top billede

Gennem nogle tidsrejsehistorier løber en munter og grundlæggende optimistisk idé om, at det nok skal gå alt sammen; ”Roads? Where we’re going, we don’t need.. Roads!”

Andre er mere dystre i det, og den kommende film ”Redux Redux” ser afgjort ud til at passe ned i dén kasse.

I filmen kæmper hovedpersonen Irene (Michaela McManus) med sorgen over drabet på sin datter, men får mulighed for at vende tilbage i tiden og prøve at forhindre tragedien.

Men som man også ved – altså, i det omfang at nogen faktisk ved, hvordan tidsrejser i praksis fungerer – så opstår der også nemt parallelle tidslinjer, hvilket ikke er helt ukompliceret.

Tilsvarende finder Irene også ud af, at det er temmelig svært eller måske umuligt for alvor at ændre tidens gang. For selv om hun igen og igen slår datterens drabsmand ihjel, så kan hun stadig ikke forhindre drabet.

På den led har plottet med de mange tidslinjer og gentagelser et vist slægtskab med bogen og serien Dark Matter, hvor hovedpersonen også må navigere mellem flere versioner af virkeligheden (og sig selv!) for at genvinde sit liv. Den har vi tidligere skrevet om her.

Redux Redux havde amerikansk biografpremiere i februar og har høstet en del ros.

Det er dog endnu uvist, hvornår den får premiere i Danmark og om den kommer på det store biograflærred eller direkte på streaming.

Men under alle omstændigheder sker det formentlig inden for den nærmeste fremtid, og filmen ser i hvert fald interessant ud.

Prøv selv at tage et kig på traileren her.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Finance Lead (SAP)

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Software Asset Manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job