Google og Microsoft indgår overraskende aftale: Slut med at bekæmpe hinanden med jura

Microsoft og Google afslutter med overraskende aftale alle verserende sager mod hinanden. Fremover vil de ikke igen klage over hinanden til myndighederne.

Artikel top billede

Efter i årevis at have sagsøgt hinanden på kryds og tværs og forsøgt at få myndighederne til at skride ind over for modparten slutter Microsoft og Google fred.

De to selskaber har nemlig aftalt, at de omgående afslutter alle lovgivningsmæssige bataljer mellem dem og alene fremover vil konkurrere i de rene markeder.

Det betyder, at de to selskabet vil holde inde med at forsøge at få myndighederne til at gribe ind over for modparten, hvilket de to selskaber ellers har investeret mange ressourcer i i de foregående år.

Microsoft har ellers længe været en af de førende stemmer i kritikken af Googles misbrug af selskabets dominerende position på ikke mindst søgemarkedet, hvor Microsoft i årevis uden held har forsøgt at udfordre Google med søgemaskinen Bing.

Meddelelsen fra de to selskaber kommer få dage efter, at EU-Kommissionen har indledt en kæmpe-sag mod Google, som kommissionen mener misbruger sin position på markedet ved at bundle apps på Android-telefoner.

Det kan du læse mere om her: EU åbner stor Android-sag mod Google

"Microsoft har indvilget i at tilbagetrække selskabets regulatoriske klager over Google, hvilket afspejler vores nye juridiske prioriteringer. Vi vil fortsætte med at fokusere på at konkurrere," lyder det fra Microsoft i en mail til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Samme melding kommer fra Google.

"Vores selskaber konkurrerer indædt, men det skal fremover ske på grundlag af vores produkter og ikke i retssalene. Derfor er vi nu blevet enige om at tilbagetrække alle juridiske anklager mod hinanden," lyder det fra Google.

Den nye aftale kommer i kølvandet på en aftale, som de to selskabet indgik for et halvt års tid siden.

Her besluttede de sig for med et pennestrøg at lægge stridigheder om 20 patenter i graven.

Det kan du læse mere om her: Microsoft og Google slutter fred: Dropper bølge af sagsanlæg mod hinanden

Det har i årevis hørt til dagens orden, at de store selskaber har sagsøgt og klaget over hinanden på kryds og tværs.

Både de amerikanske konkurrencemyndigheder og EU har således løbende modtaget en lind strøm af klager fra virksomhederne over deres konkurrenter - både formelle og på lobby-niveau.

Microsoft har selv været i denne mølle med tildelingen af en milliard-bøde fra EU efter klager fra rivaler, der blandt andet talte Novell og Sun.

Du kan læse mere om klage-industrien her: It-selskabernes effektive politiske våben.

Microsoft har i de senere år arbejdet ret målrettet på at lægge stort set alle af selskabets krigs-fronter i graven. Det gælder eksempelvis selskabets historiske uvenskab med open source- og Linux-miljøet.

Det kan du læse mere om her: Steve Ballmer ændrer mening: Linux er ikke længere en 'kræftsygdom'

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job