Advarer om stort ransomware-angreb: Primitiv malware er pludselig blevet avanceret

Et nyt stort ransomware-angreb kan være på vej, vurderer sikkerhedsfirma, der konstaterer, at de kriminelles udvikling af den ellers primitive malware pludselig går stærkt.

Artikel top billede

Et nyt stort ransomware-angreb kan være under opsejling.

Forudsigelsen kommer fra sikkerhedsfirmaet Malwarebytes og bygger på, at ransomware-værktøjet DMA Locker bliver forbedret af de kriminelle og nu distribueres som et exploit kit.

Malwarebytes skriver, at DMA Locker i starten var ganske primitiv, men at udviklingen nu går stærkt, senest med version 4.0

"Tidligere var DMA Locker kendt for at blive installeret hackede remote desktoppe. Ny release er blvet distribueret via exploit kit (Neutrino)."

"Denne ændring er endnu et skridt mod en modning af malwaren og viser, at denne trussel vil sprede sig i større skala," lyder det fra sikkerhedsfirmaet.

Langt mere effektiv malware

Danske DKCert skriver også om DMA Locker og vurderer ligeledes, at der er tegn på, at "bagmændene forbereder et større angreb."

DMA Locker bruges af de kriminelle til at kryptere ofrenes data, hvorefter krav om løsepenge for krypteringsnøglen kommer i spil.

"Nu er DMA Locker 4.0 ude, og den er mere effektiv. Hver enkelt pc krypteres med en unik nøgle, og det er ikke muligt at dekryptere uden at have nøglen," skriver DKCert.

Konkret angribes der nu ved, at exploit kittet Neutrino går efter en række kendte sårbarheder på ofrenes maskiner, typisk via browseren.

"Har pc'en med browseren en af sårbarhederne, kan den blive inficeret med skadelig software - herunder nu også DMA Locker," forklarer DKCert, der ikke overraskende anbefaler, at man holder al sin software opdateret og anvender sikkerhedsprogrammer til at beskyttelse mod malware.

Læs også:

Ramt af ransomware: Den dag hackere krypterede 8.000 dokumenter på Aage Krogsdams computer

Teknik er ikke nok mod ransomware-angreb: Her er fem veje til moden it-sikkerhed

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo