Advarer om stort ransomware-angreb: Primitiv malware er pludselig blevet avanceret

Et nyt stort ransomware-angreb kan være på vej, vurderer sikkerhedsfirma, der konstaterer, at de kriminelles udvikling af den ellers primitive malware pludselig går stærkt.

Artikel top billede

Et nyt stort ransomware-angreb kan være under opsejling.

Forudsigelsen kommer fra sikkerhedsfirmaet Malwarebytes og bygger på, at ransomware-værktøjet DMA Locker bliver forbedret af de kriminelle og nu distribueres som et exploit kit.

Malwarebytes skriver, at DMA Locker i starten var ganske primitiv, men at udviklingen nu går stærkt, senest med version 4.0

"Tidligere var DMA Locker kendt for at blive installeret hackede remote desktoppe. Ny release er blvet distribueret via exploit kit (Neutrino)."

"Denne ændring er endnu et skridt mod en modning af malwaren og viser, at denne trussel vil sprede sig i større skala," lyder det fra sikkerhedsfirmaet.

Langt mere effektiv malware

Danske DKCert skriver også om DMA Locker og vurderer ligeledes, at der er tegn på, at "bagmændene forbereder et større angreb."

DMA Locker bruges af de kriminelle til at kryptere ofrenes data, hvorefter krav om løsepenge for krypteringsnøglen kommer i spil.

"Nu er DMA Locker 4.0 ude, og den er mere effektiv. Hver enkelt pc krypteres med en unik nøgle, og det er ikke muligt at dekryptere uden at have nøglen," skriver DKCert.

Konkret angribes der nu ved, at exploit kittet Neutrino går efter en række kendte sårbarheder på ofrenes maskiner, typisk via browseren.

"Har pc'en med browseren en af sårbarhederne, kan den blive inficeret med skadelig software - herunder nu også DMA Locker," forklarer DKCert, der ikke overraskende anbefaler, at man holder al sin software opdateret og anvender sikkerhedsprogrammer til at beskyttelse mod malware.

Læs også:

Ramt af ransomware: Den dag hackere krypterede 8.000 dokumenter på Aage Krogsdams computer

Teknik er ikke nok mod ransomware-angreb: Her er fem veje til moden it-sikkerhed

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS