"Over halvdelen af mine ledere i it-afdelingen er folk uden en it-baggrund"

Morten Gade landede et af Danmarks største it-projekter til tiden og uden skandaler. Hør ham fortælle om ledelse, tillid, kontraktstrukturer, og hvorfor hans it-ledere ofte ikke har en it-baggrund.

1. april i år lancerede Energinet.dk den såkaldte data-hub. Det er et it-projekt, som omsætter el for 36 milliarder kroner og involverer 130 energiselskaber.

På trods af den massive størrelse er det også et projekt, som du sandsynligvis aldrig har hørt om. For projektet blev lanceret til tiden og på budget.

I spidsen for den udvikling stod Morten Gade, som for nyligt blev kåret som Årets CIO 2016

I videointerviewet i toppen af artiklen fortæller Morten om:

- Hvordan tillid er et centralt begreb i hans ledelse.

- Hvordan han har etableret en ny kontraktstruktur med leverandøren, hvor incitamenter spiller en stor rolle. Særligt når leverandøren er tæt på deadline og lige skal have det sidste skub.

- At Morten har sat et lederteam hos IT hos Energinet, som primært består af ledere uden it-baggrund. Også i digitaliseringsafdelingen, hvor lederen har 10 års erfaring fra forretningssiden. 

- Hvordan positiv energi smitter og kan trumfe de hårde kompetencer.

Læs også interviewet med Morten: "Jeg har ansvaret for Danmarks mest kritiske infrastruktur. At der er lys i lampen, er min license to operate"

Politiets Efterretningstjeneste

IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job