"It-folk i USA arbejder generelt ekstremt hårdt og længe, mens Danmark stadig er præget af en 8-16-mentalitet"

"It-folk i USA arbejder generelt ekstremt hårdt og længe, mens Danmark stadig er præget af en 8-16-mentalitet."

Artikel top billede

Efter at have boet 15 år i USA elsker jeg stadig Danmark utroligt højt, men herovre er der bare mere tempo og et højere ambitionsniveau i it-branchen.

It-folk i USA arbejder generelt ekstremt hårdt og længe, mens Danmark stadig er præget af en 8-16-mentalitet og nok også en del jantelov.

For hvis du er for succesfuld i Danmark, skal du nok komme til at høre for det.

Herovre er der en helt anden iværksætterånd, hvor folk synes, det er spændende at være entreprenør, også selv om du fejler, for så prøver man bare igen.

Jeg har oplevet, at pengene er til stede i USA og især i lommer som Silicon Valley, hvis du får den gode ide.

Forskellen mellem kapital til de gode it-ideer i USA og i Danmark svarer til dollarkursen, hvor beløbet måske er det samme, men det er valutaen ikke.

Danmark kunne blive et meget bedre it-land, hvis der var bedre samarbejde mellem uddannelsesinstitutioner og private firmaer, der inkluderer funding for iværksættere.

I stedet for høje lønninger skulle de ansatte få medejerskab over firmaet og blive gunstigt beskattet af dette.

Klaus Oestermann, senior vicepræsident og direktør for Citrix' netværksforretning.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Akademikernes A-kasse

AI Product Owner

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)