Kunde kræver 42,5 millioner af Maconomy

Børsnoterede danske Maconomy er på vej i retten mod Det hollandske revisionsfirma KMPG Meiburg, som i februar sidste år købte et økonomisystem af selskabet. Hollænderne har varslet et krav på 42,5 millioner kroner, mens Maconomy omvendt vil rejse krav om fuld betaling for 800 licenser.

Det børsnoterede danske softwarehus Maconomy er røget i strid med det hollandske revisionsfirma KMPG Meiburg, der sidste år købte et økonomisystem af Maconomy.

Hollandske KPMG kræver 42,5 millioner kroner af Maconomy, der omvendt forlanger, at revisionsselskabet skal betale for alle de licenser, der er skrevet kontrakt om.

- De mener ikke, vi har opfyldt de kontraktlige forpligtigelser, og det mener vi, at vi har, lyder kommunikationsansvarlig Anette S. Galskjøts eneste kommentar til sagens detaljer.

Det drejer sig om i alt 800 licenser, som det hollandske selskab ifølge Børsen endnu ikke har betalt for. Hvis Maconomy taber sagen, står selskabet derfor til et yderligere tab.

Maconomy mener dog, at aftalen mellem de to selskaber betyder, at erstatningskrav er begrænset til direkte tab og maksimalt 9,3 millioner kroner.

Det danske selskab vurderer, at hollandske KPMG ikke vil få medhold i krav af væsentlig betydning. Kravene er derfor ikke indregnet i Maconomys budgetter.

- Det er et enkeltstående tilfælde for Maconomy, og vi har ikke oplevet noget lignende i de foregående 14 år i selskabets historie, fortæller Anette S. Galskjøt.

Maconomy fik sidste år et plus på 9,5 millioner kroner ud af en omsætning 150,5 millioner kroner, hvilket var det første plus på bundlinjen siden selskabets børsintroduktion i 2000.

Den truende retssag ændrer ikke på selskabets forventninger til en omsætning på 170 millioner kroner og et overskud på 12 millioner kroner i år.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job