"Jeg kan høre på lyden fra opkaldsmodemmet, at min sidemand kalder Aarhus-serveren"

Vi tester CD-rom'en, og jeg kan høre på lyden fra opkaldsmodemmet, at min sidemand kalder Aarhus-serveren, og alt virker tilsyneladende, som det skal.

Artikel top billede

Tilbage i guldgraverdagene i slut-90'erne var jeg teknisk projektleder hos TDC - dengang hed det Tele Danmark.

Som et led i sin markedsføring hustandsomdelte Tele Danmark et trykt magasin til alle danskere.

For at få flere kunder havde Tele Danmark i magasinet valgt at vedlægge en CD-rom ved navnet Netbasis, som du kan kalde efterfølgeren til Opasia.

CD-rom'en gav potentielt nye kunder muligheden for at gå på nettet via et lukket miljø i en webbrowser, hvor de helt basalt kom til en sign up-side til indtastning af oplysninger som deres navn, adresse og så videre.

Vi tester CD-rom'en, og jeg kan høre på lyden fra opkaldsmodemmet, at min sidemand kalder Aarhus-serveren, og alt virker tilsyneladende, som det skal.

Så efter lidt for meget pizza og en del overarbejde får vi sendt CD-rom'en af sted.

Flere kunder ringer efterfølgende ind og klager over, at de ikke kunne høre noget fra CD'en på deres stereoanlæg. Dem, der havde fået CD-rom'en sat i deres computer, kunne til gengæld se, at alle bogstaver i bogmærkelinjen på CD-rom'en var skrevet med store bogstaver

Det er dog ikke det værste.

For på grund af en fejl ryger alle i Tele Danmarks kundedatabase - både nye og gamle kunder - ind på sign up-siden til nye kunder. Det betyder, at ingen internet-kunder hos Tele Danmark kan se andet end denne sign up-side i en halv dags tid, inden vi får det fikset med sved på panden.

Jesper L. Ottosen, advanced test manager, NNIT.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job