Kæmpe krypterings-slagsmål lurer i kulissen: Er det en menneskeret at kunne være anonym?

Flere europæiske lande kræver, at deres politi-enheder får bagdøre ind i it-grej, så de kan tilgå data, der ellers ligger gemt bag et tykt lag kryptering. FN har for længst forsøgt at få bremset den udvikling.

Artikel top billede

Flere europæiske stormagter som Tyskland og Frankrig har for nyligt været ude med markante udtalelser om kryptering.

Ministre fra de to store lande har i en fælles meddelelse opfordret EU til at lovgive om, at regeringsmagter skal have bagdøre ind i ellers krypterede chat-apps som WhatsApp og Telegram.

Opfordringerne kommer efter en række af terrorhandlinger har fundet sted på det europæiske kontinent i de senere måneder og år.

Du kan læse mere om det tysk- franske krav til tvungne politi-bagdøre her: Tysk og fransk krav om at fjerne chat-kryptering: Er krypteringsforbud også på vej til Danmark?

Storbritanniens Darth Vader

Udviklingen omkring kryptering/dekryptering har også ramt Storbritannien.

Her er landets lovgivere i gang med at kigge på markante stramninger af sin overvågningslovning i det, der af kritikerne er døbt "snushanernes hensigtserklæring'.

De britiske politikere har med deres lovforslag sat sig for at stramme overvågningsskruen et par takker med opsnapning og opbevaring af borgernes kommunikation fra mails, sociale medier og mobiltelefoner.

Lovforslaget med det korrekte navn Investigatory Powers Bill har fået NSA-whistlebloweren Edward Snowden til at døbe landets premierminister Theresa May for "Storbritanniens Darth Vader" fra sit eksil i Rusland.

Landets forsvarsminister Earl Howe har ifølge Computerworlds britiske søstermagasin samtidigt luftet tankerne om, at krypteringen skal fjernes, så regeringen kan stikke snablen ned i borgernes data.

"Det kan være helt fornuftigt for regeringen at samarbejde (med kommunikationsudbydere, red.) for at finde ud af, om det vil være praktisk muligt at tage skridt til at udvikle og vedligeholde tekniske egenskaber til at fjerne kryptering, der er blevet anvendt i kommunikation eller på data," har Earl Howe sagt.

Han peger på, at politi og efterretningstjenester skal kunne kontakte teleudbydere for at få dem til at fjerne krypteringen uden dog at nævne, hvordan dette skulle gøres i praksis.

FN kæmper imod

Også Rusland er med på dekrypterings-dagsordenen med en ny lovgivning, der giver regeringen og den russiske efterretningstjeneste adgang til krypterede data.

Det kan du læse her: Ny lov på vej i Rusland: Efterretningstjenesten skal have bagdøre til alle chat-apps

Debatten om kryptering eller ej er ikke ny, men den har fået fornyet liv efter diverse terrorhandlinger på europæisk jord.

Samtidig er efterdønningerne af en meget omstridt sag fra USA, hvor det amerikanske forbundspoliti og Apple udkæmpede en kamp på ord om, hvorvidt en aflåst iPhone med data fra en formodet terrorist skulle åbnes eller ej, for længst skyllet ind på de europæiske kyster.

Den historie kan du læse mere om her: Ærkefjende bakker Apple op i kampen mod FBI: Kan udvikle sig til kæmpe retssag

FN har allerede sidste sommer udsendt advarsler om, at alle chat-apps skal være læselige for regeringsmagter og kalder det en menneskeret, at man kan kryptere beskeder i ytringsfrihedens navn.

"Medlemslandene skal ikke forbyde kryptering og anonymitet, som ofte gør det lettere at håndhæve menings- og ytringsfrihed," lyder det i sidste års FN-rapport.

Hvad mener du?
Er det en menneskeret at kunne være anonym på nettet, eller skal vi ofre dele af vores frihed for at blive beskyttet bedre mod eksempelvis terrorangreb?

Giv din mening til kende i det nedenstående debatfelt, hvor der opfordres til at holde en god tone.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S