Kæmpe krypterings-slagsmål lurer i kulissen: Er det en menneskeret at kunne være anonym?

Flere europæiske lande kræver, at deres politi-enheder får bagdøre ind i it-grej, så de kan tilgå data, der ellers ligger gemt bag et tykt lag kryptering. FN har for længst forsøgt at få bremset den udvikling.

Artikel top billede

Flere europæiske stormagter som Tyskland og Frankrig har for nyligt været ude med markante udtalelser om kryptering.

Ministre fra de to store lande har i en fælles meddelelse opfordret EU til at lovgive om, at regeringsmagter skal have bagdøre ind i ellers krypterede chat-apps som WhatsApp og Telegram.

Opfordringerne kommer efter en række af terrorhandlinger har fundet sted på det europæiske kontinent i de senere måneder og år.

Du kan læse mere om det tysk- franske krav til tvungne politi-bagdøre her: Tysk og fransk krav om at fjerne chat-kryptering: Er krypteringsforbud også på vej til Danmark?

Storbritanniens Darth Vader

Udviklingen omkring kryptering/dekryptering har også ramt Storbritannien.

Her er landets lovgivere i gang med at kigge på markante stramninger af sin overvågningslovning i det, der af kritikerne er døbt "snushanernes hensigtserklæring'.

De britiske politikere har med deres lovforslag sat sig for at stramme overvågningsskruen et par takker med opsnapning og opbevaring af borgernes kommunikation fra mails, sociale medier og mobiltelefoner.

Lovforslaget med det korrekte navn Investigatory Powers Bill har fået NSA-whistlebloweren Edward Snowden til at døbe landets premierminister Theresa May for "Storbritanniens Darth Vader" fra sit eksil i Rusland.

Landets forsvarsminister Earl Howe har ifølge Computerworlds britiske søstermagasin samtidigt luftet tankerne om, at krypteringen skal fjernes, så regeringen kan stikke snablen ned i borgernes data.

"Det kan være helt fornuftigt for regeringen at samarbejde (med kommunikationsudbydere, red.) for at finde ud af, om det vil være praktisk muligt at tage skridt til at udvikle og vedligeholde tekniske egenskaber til at fjerne kryptering, der er blevet anvendt i kommunikation eller på data," har Earl Howe sagt.

Han peger på, at politi og efterretningstjenester skal kunne kontakte teleudbydere for at få dem til at fjerne krypteringen uden dog at nævne, hvordan dette skulle gøres i praksis.

FN kæmper imod

Også Rusland er med på dekrypterings-dagsordenen med en ny lovgivning, der giver regeringen og den russiske efterretningstjeneste adgang til krypterede data.

Det kan du læse her: Ny lov på vej i Rusland: Efterretningstjenesten skal have bagdøre til alle chat-apps

Debatten om kryptering eller ej er ikke ny, men den har fået fornyet liv efter diverse terrorhandlinger på europæisk jord.

Samtidig er efterdønningerne af en meget omstridt sag fra USA, hvor det amerikanske forbundspoliti og Apple udkæmpede en kamp på ord om, hvorvidt en aflåst iPhone med data fra en formodet terrorist skulle åbnes eller ej, for længst skyllet ind på de europæiske kyster.

Den historie kan du læse mere om her: Ærkefjende bakker Apple op i kampen mod FBI: Kan udvikle sig til kæmpe retssag

FN har allerede sidste sommer udsendt advarsler om, at alle chat-apps skal være læselige for regeringsmagter og kalder det en menneskeret, at man kan kryptere beskeder i ytringsfrihedens navn.

"Medlemslandene skal ikke forbyde kryptering og anonymitet, som ofte gør det lettere at håndhæve menings- og ytringsfrihed," lyder det i sidste års FN-rapport.

Hvad mener du?
Er det en menneskeret at kunne være anonym på nettet, eller skal vi ofre dele af vores frihed for at blive beskyttet bedre mod eksempelvis terrorangreb?

Giv din mening til kende i det nedenstående debatfelt, hvor der opfordres til at holde en god tone.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura