Nordea lukker 10 år gammelt sikkerhedshul i netbanken: Derfor har det taget så lang tid

Et sikkerhedshul hos Nordea har 10 års jubilæum. Det har en Computerworld-læser opdaget. Læs her, om du også kan være ramt af det 10 år gamle sikkerhedshul.

Artikel top billede

Illustration: Lene Sekjær.

Computerworld-læseren Ole Høvids Møller har i et årti haft et horn i siden på storbanken Nordea.

Hornet stammer fra en sikkerhedsbrist på bankens hjemmeside. 

Allerede tilbage i 2009 henvendte han sig til Computerworld angående sikkerhedsbristen, som vedrører, hvordan man som erhvervskunde logger ind på sin konto i bankens netbank.

Det kan du læse mere om her: Nordea lever med sikkerhedshul på tredje år

For nyligt konstaterede Ole Høvids Møller så, at sikkerhedshullet stadig står pivåbent, da han ikke benytter NemID for virksomheder, når han logger på sine fire virksomhedskonti i banken.

"Det har jo været valgfrit for virksomheder at gå på NemID, og det har jeg så ikke fået gjort af forskellige årsager. Men denne sikkerhedsbrist er godt nok bekymrende, så jeg bør nok få skiftet over til NemID," fortæller Ole Høvids Møller fra sin egen it-konsulentvirksomhed Ohm IT til Computerworld.

Derfor er der hul

Det 10 år gamle sikkerhedshul hos Nordea er ikke aktuelt for folk, der benytter NemID.

For hullet skyldes den gamle login-model med lokalt installerede nøglefiler på brugerens computer.

Når en bruger indtaster brugernavn og password via den login-metode, vil netbanken søge efter nøglefilen på computerens C-drev. Hvis brugernavn og password stemmer overens med nøglefilen, vil vedkommende være logget ind i netbanken.

Tager man en kopi af nøglefilen og giver til sin bogholder eller revisor, vil bogholderen og revisoren også kunne logge ind med ens brugernavn og password, såfremt han/hun har installeret nøglefils-kopien på sin lokale maskine.

"Hvis jeg nu bliver uvenner med min bogholder, har jeg dog et problem," siger Ole Høvids Møller.

Og det kan han have ret i. For ændrer han sit password på sin egen maskine i troen på at holde bogholderen ude fra netbanken, tager han fejl.

Nyt password og gammel nøgle

Fejlen skyldes, at passwordet kun bliver overskrevet på Ole Høvids Møllers lokale maskine tilknyttet hans egen nøglefil.

På bogholderens maskine vil nøglefils-kopien stadig skulle bruge det gamle brugernavn og password for at virke, da en ændring af password på én maskine ikke vil have indflydelse på password-ændringer på andre maskiner med lokalt installerede nøglefiler.

Dermed vil bogholderen med en kopi af en nøglefil altid have adgang til Ole Høvids Møllers konti og penge, lige meget hvor tosset Ole Høvids Møller skifter password på sin lokale maskine.

"Så hvis du har nøglefilen installeret på otte forskellige maskiner, kunne man i praksis have otte forskellige passwords på de maskiner. Det virker yderst besynderligt," siger Ole Høvids Møller om login-mystikken.

Nordea opmærksom på problemet

Hos Nordea fortæller senior pressekonsulent Laurits Harmer Lassen, at banken kender til problemstillingen, som der nu bliver gjort noget ved.

"Der er tale om et meget lille antal kunder, der benytter ældre login-metoder. Og vi har fokus på at reducere antallet yderligere og få alle kunder over på NemID," lyder det fra Nordea.

Men det ændrer jo ikke meget ved, at der er folk som Ole Høvids Møller, der i dag står med det reelle sikkerhedsproblem, når alle med deres nøglefil kan få adgang til formuen.

Hertil svarer Nordea, at banken er opmærksom på problemet og er i fuld gang med at løse det.

"Vi har startet en proces, hvor vi får de sidste erhvervskunder migreret til NemID. Af forskellige årsager har et mindre antal erhvervskunder oplevet udfordringer forbundet med migreringen."

"Vi anerkender, at det ikke er tilfredsstillende, men vi er som sagt i gang med at løse problemet," skriver Laurits Harmer Lassen til Computerworld.

Han forklarer, at processen med overflytning fra den gamle login-løsning til NemID til erhvervsdrivende gradvist sker i løbet af i år og til næste år. 

Læs også: 

Her kan den danske stat lære noget: Sådan skifter Nordea it-platform til 7,5 milliarder kroner

Sådan skifter bank it-platform: "En tjekliste er altid utilstrækkelig, for du har altid glemt noget"

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior Mainframe and .NET Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Vallensbæk Kommune

    NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Statens IT søger 3 fuldtidskoordinatorer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S