Minister i samråd om patent-fravær

Folketingets Europaudvalg vil have erhvervsminister Bendt Bendtsen (K) til at forklare konsekvensen af, at han ikke deltog på det ministerrådsmøde, som godkendte EU's direktivforslag om softwarepatenter. Den danske usikkerhed på grund af ministerfraværet var måske den eneste grund til, at det irske formandskab fik gennemtrumfet sit forslag.

De danske udsendinge vidste hverken op eller ned, da de på et ministerrådsmøde i sidste uge skulle fremlægge Danmarks kommentar til et EU-direktivforslag om patenter på software.

- Jeg tror ikke, vi er særlig glade, men jeg tror vi vil, vi vil?, lød den danske departementschef Michael Dithmers kommentar til direktivforslaget ifølge dagbladet Information.

Det blev opfattet som et dansk ja til direktivforslaget, hvilket ifølge Information var nok til at sikre et kvalificeret flertal, da polsk tøven samtidig blev opfattet som et ja.

Den polske minister har efterfølgende oplyst til Information, at Polen er imod softwarepatenter.

Tysk eller irsk

Stridspunktet under ministermødet var et tysk ændringsforslag, der i forhold til det irske oplæg præciserede, hvad der menes med teknik.

Meningen med tyskernes præcisering var at sikre, at der ikke kan tages patenter på formater og protokoller, hvilket blandt andet kan udgøre en stor trussel for open source-bevægelsen.

Informations beskrivelse af sagen har fået Folketingets Europaudvalg til at kalde erhvervsminister Bendt Bendtsen (K) i samråd. Udvalget vil have Bendt Bendtsen til at svare på, hvad det betød, at han ikke selv deltog i mødet i Ministerrådet.

Europaudvalget havde forud for mødet givet dansk accept til både det irske og det tyske forslag, selv om man helst så det sidste gennemført.

SF's folketingsgruppe kæmper for, at ministerens samråd, der finder sted 4. juni, bliver åbent for pressen og offentligheden.

Borgerlig modstand

Samtidig er tre borgerlige kandidater til det kommende valg til Europa-Parlamentet gået i kamp mod softwarepatenter.

Kristian Kolind (K), Christian Rovsing (K) og Ellen Trane Nørby (V) siger alle til Information, at de er modstandere af patenter på software, som de frygter vil være en barriere for de små- og mellemstore virksomheder, som dominerer dansk erhvervsliv.

Også andre landes ministre skal stå til ansvar for deres støtte til det irske EU-formandskabs forslag til et direktiv om softwarepatenter. I Holland skal en minister ifølge Information forklare sig til parlamentet, mens Polens og Ungarns accept kommer til fornyet diskussion.

EU's direktiv om softwarepatenter skal efter EU-ministrenes godkendelse nu tilbage til Europa-Parlamentet, der kom med en lang række ændringer til det oprindelige forslag. De blev dog stort set ignoreret af kommissionen og ministerrådet.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job