It-afdelingen er på vej ud: Om to år ligger størstedelen af it-driften i skyen

60 procent af virksomhedernes it-drift vil ske eksternt allerede i 2018, lyder det fra IDC. Den interne it-afdeling er således på hastig retur. Se også de fire vigtigste investeringsområder indenfor it lige nu.

Artikel top billede

Analysehuset IDC er i fuld gang med at samle statistikker og tal for at udarbejde et budget over, hvordan it-fremtiden kommer til at tegne sig i de kommende år indenfor ti nøgleområder.

Det gør firmaet i analysen, der hedder Worldwide IT Industry 2017 Predictions

Et af de områder, der kigges på, er udviklingen og anvendelsen indenfor cloud, og der er ingen tvivl om, at IDC regner med, at skyen vil overtage ansvaret som den primære leverandør og driftspartner af it-miljøer.

Skyen kommer således til at overtage eN stor andel af de funktioner, som it-afdelingen normalt står for i løbet af ganske få år.

Allerede i 2018 forventer IDC, at 60 procent af it-driften vil ske uden for virksomhedernes fire vægge. Primært i de offentlige skyer og i forbindelse med outsourcing.

Det betyder efter IDC's vurdering også, at der vil ske en større spredning på leverandører, og at der vil komme mere konkurrence, end vi ser lige nu, hvilket vil komme kunderne til gode i form af bedre priser og bedre tjenetser.

I dag dominerer Amazon eksempelvis på infrastrukturtjenesterne.

I 2020 forventer IDC, at de fem største leverandører vil stå for mindst 75 procent af infrastruktur- og platformstjenesterne. Det betyder, at konkurrenterne, der ligger efter Amazon, kan vokse markant.

Firmaer som Microsoft, Google og IBM står derfor ifølge IDC overfor en lys fremtid, hvis de tackler situationen rigtigt.

"Udviklingen indebærer, at flere cloud-leverandører får ressourcer til at udvikle innovative løsninger. En anden konsekvens er, at de firmaer, der står uden for top fem, skal anstrenge sig mere, hvilket øger konkurrencen og giver positive følger for kunderne," siger Johan Hallberg, der er analysechef for IDC i Norden.

Cloud blandt de vigtigste punkter

Cloud-prognosen hænger tæt sammen med en anden prognose i IDC-rapporten, der handler om, at investeringerne i teknik og tjenester for "den tredje platform" vil være drivkraften for 75 procent af it-investeringerne.

Her vægtes cloud-tjenesterne som et af de vigtigste digitaliseringsområder.

IDC identificerer fire hjørnesten i det, som firmaet kalder for "den tredje platform", der kort sagt er de områder, som er hippe, når det handler om den digitale transformation, som virksomhederne skal gennemgå i de kommende år.

Det handler ifølge IDC om punkter:

- Mobilitet, herunder IoT, 5G og trådløsstrømforsyning

- Moderne cloud-løsninger

- Big data, herunder kunstig intelligens og kognitive løsninger

- Sociale løsninger, herunder AR- og VR-løsninger.

Læs også:

Kunderne får aldrig nok: Den digitale transformation vil fortsætte i al evighed

Amazons cloud-sikkerhedsdirektør: Sådan beskytter vi dine data i skyen

Han er verdens (måske) mest magtfulde Linux-mand: "Linus Torvalds er som min otte-årige datter: Sød, genial og men ikke i stand til at høre efter noget som helst"

Læses lige nu

    TD SYNNEX Denmark ApS

    BDM Cisco Security

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Mainframe-specialist med DevOps-mindset

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil