Linux til databasesoftware vinder frem

Salget af databasesoftware til servere er igen på vej op efter et dyk i 2002, viser ny analyse. Den største vækst sker inden for databasesoftware, som kører på Linux. Salget blev sidste år fordoblet, selv om det populære open source-produkt Mysql slet ikke er med i analysen.

Markedet for relationsdatabaser er igen på vej fremad med en vækst på fem procent til knap 44 milliarder kroner sidste år, skriver Cnet.

Ifølge analysefirmaet Gartner, som står bag markedsoversigten, er Linux øverst på indkøbslisten hos mange firmaer.

Selv om salget af databasesoftware til Linux kun udgør en lille del af det samlede marked, blev det sidste år fordoblet til 1,8 milliarder kroner.

IBM fortsat størst

Fremgangen for Linux gik primært ud over Unix, som i flere år ellers har været førstevalget til de største og dyreste databaser.

IBM er fortsat den største leverandør med knap 36 procent af markedet, selv om it-giganten har store problemer med at afsætte Informix-databasen, som IBM købte i 2001.

Specielt Oracle satser hårdt på Linux på bekostning af Unix, og Oracle stod sidste år for 70 procent af salget af databasesoftware til Linux. Oracle vil ved slutningen af i år være færdig med at omskole samtlige selskabets 9.000 programmører til Linux.

Udviklingen i salget af databasesoftware er væsentlig, fordi virksomhedernes voksende køb af databaser vidner om et stigende antal nye it-projekter.

Populær open source udelukket

Gartners analyse af salget af databasesoftware halter dog, fordi analysefirmaet ikke har inkluderet populære open source-databaser som eksempelvis svenske Mysql. Gartner mener ikke, at Mysql er egnet til store virksomheder.

Men flere analytikere peger på, at Mysql er på hastig fremmarch og i gang med at tage markedsandele fra Microsoft og Oracle i den lavere ende af markedet. Et eksempel er Jubiis ejer, portalvirksomheden Lycos, der de seneste tre år har sparet mere end 85 millioner kroner ved at vælge open source til selskabets databaseservere.

Open source spiller også en stor rolle i antallet af solgte servere, som steg med 27 procent i første kvartal i år. Ifølge Gartner er der her en klar bevægelse over mod billigere servere og Linux som operativsystem.

Ifølge IDC gør den samme tendens sig gældende i Danmark, hvor antallet af solgte servere i 2003 steg med 21 procent til 39.400 styk.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect