Eksperterne siger at dit job vil forsvinde fra jordens overflade - men deres spådomme kan være helt i skoven

ComputerViews: Den engelske økonom John Maynard Keynes forudså en arbejdsuge på 15 timer, men tog fejl - og det kan vi lære af i dag.

Artikel top billede

I 1930 spåede den engelske økonom John Maynard Keynes, at teknologiske fremskridt ville betyde, at vores arbejdsuge ved årtusindeskiftet vil være reduceret til blot 15 timer.

I dag står det lysende klart, at hans spådom aldrig var i nærheden af at blive opfyldt.

Hverken i hans hjemland eller i det danske velfærdssamfund, hvor vi ellers er forvænte med lange ferier og arbejdsuger på 37 timer. 

Den almindelige antagelse er, at Keynes ikke forudså den fremvoksende materialisme og stadig større service-sektor i Vesten.

Læs også: Disse job er mest i risikozonen: Vil næsten helt sikkert blive erstattet af it-systemer inden for de kommende år  

Overså et nyt job-boom

For Keynes havde ikke skyggen af en chance for at forudse, at nye arbejdsopgaver ville opstå og at vi i dag vil arbejde som UX-designere, SoMe-konsulenter, kosmetologer og baristaer.

Men hans fejlagtige spådom er stadig en af mange påmindelser om, at det er ualmindeligt svært at spå om, hvordan arbejdsmarkedet vil se ud mange år ud i fremtiden. Selv for en af verdenshistoriens mest berømte økonomer.

Læs også: Robotter og kunstig intelligens kan meget snart overtage halvdelen af alle job - hvornår forholder vi os til det?

Alligevel forsøger vi stadigvæk at gøre det. Det er måske især fristende for os, der til dagligt beskæftiger os med ny teknologi, hvor vi med Moores Lov i hånden kan forudse, at fremtidens teknologi hele tiden bliver billigere og mere kraftfuld.

Når vi i dag ser, at kunstig intelligens og robot-teknologi udvikler sig med hastig kraft, kan vi derfor også med en vis sikkerhed sige, at teknologien i løbet af de kommende år vil blive langt mere kraftfuld, og derfor formodentligt vil være i stand til at overtage mange jobfunktioner.

Læs også: Ingen grund til panik, sortsyn eller borgerløn: Digitaliseringen vil skabe masser af nye danske job

Den fjerde industrielle revolution bliver denne udvikling kaldt, og fornylig afholdte LO en storstilet konference om emnet på Hotel Nyborg Strand. 

Her var der udsigt over Storebælt og deltagelse fra statsminister Lars Løkke Rasmussen (V), Socialdemokratiets formand Mette Frederiksen og den anerkendte forsker fra Oxford University Carl Benedikt Frey. 

Sidstnævnte høstede i 2013 stor opmærksomhed, da han publicerede en forskningsrapport, der viste at 47 procent af alle amerikanske job var i fare for at blive automatiserede. 

Malede et dystert billede

Til konferencen i Nyborg malede Carl Benedikt Frey ligeledes et særdeles dystert billede af fremtidens arbejdsmarked, hvor han forudså, at stribevis af job med middelklasselønninger vil forsvinde. 

I stedet vil arbejdsmarkedet blive præget af en mindre gruppe af højtlønnede job i it-branchen samt en lang række lavtlønnede servicejob.

Sagen er dog, at selvom vi med nogenlunde sikkerhed kan antage, at vi gennem de næste mange år vil se signifikante fremskridt i udviklingen af kunstig intelligens, så er det stadigvæk et regnestykke med mange ubekendte.

Læs også: Derfor vil robotter og computere ikke føre til massearbejdsløshed - men til gode tider

For det er stadig et åbent spørgsmål, hvordan arbejdsmarkedet reagerer og tilpasser sig udviklingen. 

Der er dog al mulig grund til at tage udviklingen alvorligt og forberede os på eventuelt negative konsekvenser. 

For det er farligt at sætte sin lid til, at vi ligesom i det sidste århundrede vil se, at historien helt af sig selv vil svinge i en retning, der sikrer, at der også i fremtiden er beskæftigelse til alle.

Læs også: 

Professor: Vi kan vælge den gode, den onde eller den grusomme løsning for fremtidens job

Hvornår bliver du disrupted og løbet over ende af aggressive digitale rivaler? Disse tre indikatorer kan give dig svaret

Er der en computer-skat på vej? Vi får snart brug for at beskatte al brug af it-systemer

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Netværkstekniker til overvågning og drift i Karup

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Styrelsen for Danmarks Fængsler

IT-driftskonsulent til Linux-baserede platforme

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S